WhatsApp (+90) 546 468 8083

Diş Sağlığı

Kompozit Dolgu Doğal Görünür mü?

Kompozit Dolgularınız, Estetik ve Kozmetik diş hekimliği konusunda uzman bir diş kliniği tarafından yapıldığı takdirde doğal görünür. Kompozit dolguları seçen birçok hasta bunu daha doğal bir görünüm tercih ettikleri için yapar. Bu dolgular diş renklidir, bu nedenle dişlerin geri kalanına uyarlar ve altın veya gümüş dolgulara kıyasla daha cazip bir sonuç verirler. Gümüş dolgular genellikle eski dişçiliğin bir göstergesidir. Kompozit dolgular, hastaların daha genç görünmesine yardımcı olabilir. Kompozit dolgular diş renkli olup dayanıklıdır ve birkaç yıl dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

Dolgu tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için Mutludent Mamak Diş Kliniği 'ni arayınız.

Kompozit dolgularda zamanla renk değişimi olur mu?

Kompozit dolgular pek çok yıldır, kozmetik diş hekimliğinde kullanılmaktadır ve sadece tek bir seansta gülüşünüz değiştirebilir. Süreç, şekillendirilebilir macun kıvamında ve akrilik reçinenin çeşidine göre değişkenlik gösteren bazı dolgu maddelerinden yapılmış olan "kompozit dolgular” ın doğru renk ve miktardaki artistik kullanımını gerektirir.

Mikro ve nano dolduruculu dolgularda, yeni sistem kompozit dolgularda bunlar minimuma indirilmiştir. Kendi doğal dişiniz sigara, çay, kahve, kola vs... ile ne kadar lekeleniyorsa bunlar da da o kadar renklenme görülmektedir. Yüzey pürüzlülüğünün cilalama ile en aza indirilmesi sayesinde lekelenmeye direnç artmaktadır. Bunların haricinde rutin yapılan kontroller ile birlikte lekeler giderilebilir.

mamak diş kliniği
diş kliniği mamak

Kompozit dolgular nasıl yerleştirilir?

Çürüme, çatlaklar, kırıklar vb. nedenlerle etkilenen bir dişin onarımı için kompozit (renkli diş ) dolgu kullanılır. Bir diş boşluğu bulunduğu zaman, hemen halletmek önemlidir. Önce, bölgeyi uyuşturmak için bir anestetik kullanılır. Ardından çürümüş dişler çıkartılır ve dişin geri kalanı temizlenir. Çürüme dişin sinirine yakınsa ek koruma için özel bir ilaç uygulanacaktır. Kompozit dolgu daha sonra tam olarak yerleştirilir, şekillendirilir ve cilalanır, dişinizi orijinal şeklinize ve işlevine geri getirir. Kompozit dolgular ilk yerleştirildiğinde sıcak ve soğuk duyarlılığına karşı hassas olabilir. Dişiniz yeni dolguya alışdıktan kısa bir süre sonra hassasiyet ortadan kalkacaktır. Tedavinizin sonunda bakım talimatları verilecektir. İyi ağız hijyen uygulamaları, yeme alışkanlıkları ve düzenli diş hekimliği ziyaretleri, yeni dolgularınız ile yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Her biri kendi avantajları ve dezavantajları olan birçok dolgu malzemesi türü mevcuttur. Tecrübeli bir diş kliniği, dolgu için tercih ettiğiniz malzemenin türünü sizinle tartışmak isteyecektir. Bazı hastalar, yeni boşlukların doldurulmasının yanı sıra, eski, gümüş dolgularını kompozit dolgu ile değiştirmeyi tercih ederler; bu da, daha genç ve daha sağlıklı görünmelerine ve özgüvenlerini arttırmalarına yardımcı olabilir.

Mutludent Ankara Diş Hekimi tüm diş alanlarında hizmet vermektedir.

Kompozit Dolgu Doğal Görünür mü?

Kompozit Dolgularınız, Estetik ve Kozmetik diş hekimliği konusunda uzman bir diş hekimi tarafından yapıldığı takdirde doğal görünür.

Kompozit Dolguların Ömrü Ne Kadardır?

Kompozit dolguların ömrü, kullanılan malzemenin kalitesine ve diş hekiminin becerisine bağlıdır.

Kompozit Dolgu Özel Bakım Gerektirir mi?

Kompozit dolguların uygulandığı dişlere özel bir bakım gerekip gerekmediği konusunda bazı sınırlamalar mevcuttur.

Diş Kaplama

Dişin üzerinin estetik bir materyalle tam olarak kaplanmasıdır. En çok tercih edilen malzemeler zirkonyum ve porselen kaplamadır.

Ortodonti

Ortodonti, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün yerleşmesini ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisini sağlayan uzmanlık dalıdır.

Protez Diş

Estetik bozuklukların, kaybedilmiş dişlerin yerine konan, estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçları gideren tüm yapay oluşumlardır.

Kanal Tedavisi

Dişin pulpasının bir daha düzelemeyecek bir şekilde iltihaplandığında, Dişin damar ve sinir paketini içeren pulpanın yerinden alınmasıdır.

Diş Beyazlatma

Dişlerde oluşan renklenmelerin giderilmesidir. Dişlere mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılır, dişler hemen birkaç ton açılır.

Panaromik Film

Panaromik Film ile muayenede fark edilemeyen çürük, kemik kaybı ve kök kanalındaki problemler kolayca tespit edilebilmektedir.