ankara implant

WhatsApp (+90) 546 468 8083

Diş Sağlığı

Florür Nedir?

Florür, yer yüzünün hemen hemen her yerinde yaygın olarak bulunan doğal bir mineraldir. Bazı gıda ve su kaynakları da florür ihtiva ederler. Diş çürüklerini azaltmak için içme suyuna genellikle florür eklenir. 1930’larda, araştırmacılar doğal olarak florürlü içme suyu ile büyüyen insanların, florürlü su bulunmayan alanlarda yaşayan insanlarda göre üçte iki daha az çürük görüldüğünü tespit ettiler. O tarihten bu yana, su şebekesine su eklendiğinde diş çürüklerinin azaldığı defalarca gösterilmiştir. Amerikan Diş Hekimleri Birliği, Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Tabipler Birliği gibi birçok kuruluş, diş çürüğü üzerindeki etkisinden dolayı su kaynaklarında florür kullanımını onaylamıştır.

Florür Nasıl Etki Eder?

Florür, iki farklı şekilde çürükleri önlemeye yardımcı olur:

  • Florür, çocukların büyüyen kemiklerinde ve gelişen dişlerinde birikerek, daha henüz çıkmadan bebek ve yetişkin dişlerinde minenin sertleşmesine yardımcı olur,
  • Florür, ağızda bulunan yetişkin dişlerinde minenin sertleşmesine yardımcı olur.
diş hekimi
Florür hakkında ayrıntılı bilgi almak için Mutludent Diş Hekimi'ni arayınız.
diş hekimi

Yeterli Florür Alıp Almadığımı Nasıl Öğrenebilirim?

İçme suyunuz florürlü ise, yetişkinlerin ve çocukların sağlıklı ve çürük riski düşük dişler için, florürlü diş macunu ile düzenli olarak dişlerini fırçalamanın yeterli olduğu düşünülmektedir. Şebeke suyunuza florür konulmuyorsa ve doğal olarak yeterli miktarda da bulunmuyorsa (milyonda bir birimin faydalı olduğu düşünülmektedir), diş hekiminiz veya çocuk doktorunuz, çocuğunuz için günlük florür tableti veya damlası verebilir. Diş hekiminiz veya çocuk doktorunuz, aileniz için doğru florür miktarını söyleyebilir, bu yüzden tavsiyesini almayı unutmayın. Bölgenizdeki su müdürlüğünü arayarak suyunuzun florürlü olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Suyunuzu kuyudan tedarik ediyorsanız, su test hizmeti veren bağımsız bir çevre test kuruluşuna suyunuzu analiz ettirebilirsiniz.

Diş Kaplama

Dişin üzerinin estetik bir materyalle tam olarak kaplanmasıdır. En çok tercih edilen malzemeler zirkonyum ve porselen kaplamadır.

Ortodonti

Ortodonti, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün yerleşmesini ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisini sağlayan uzmanlık dalıdır.

Protez Diş

Estetik bozuklukların, kaybedilmiş dişlerin yerine konan, estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçları gideren tüm yapay oluşumlardır.

Kanal Tedavisi

Dişin pulpasının bir daha düzelemeyecek bir şekilde iltihaplandığında, Dişin damar ve sinir paketini içeren pulpanın yerinden alınmasıdır.

Diş Beyazlatma

Dişlerde oluşan renklenmelerin giderilmesidir. Dişlere mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılır, dişler hemen birkaç ton açılır.

Panaromik Film

Panaromik Film ile muayenede fark edilemeyen çürük, kemik kaybı ve kök kanalındaki problemler kolayca tespit edilebilmektedir.