WhatsApp (+90) 546 468 8083

Diş Sağlığı

Dil-Dudak-Yanak Yaralanması

İlk Yapılması Gerekenler:

 • Yaralı bölgeyi ılık su ile temizlemelisiniz,
 • Yara bölgesinde kanama var ise, kanamanın durabilmesi için gazlı bezle basınç uygulamalısınız,
 • Yanak veya dudak dışından soğuk kompress uygulaması yapmalısınız,
 • Eğer yara fazla büyük ise ve kanama devam ediyor ise, dişhekimine veya en yakın acil polikliniğine başvurmalısınız.

Temas sporlarında meydana gelebilecek, dudak, yanak yaralanmalarından korunmak için ağız koruyucular geliştirilmiştir.

dil dudak yanak
Dil, Dudak, Yanak yaralanması hakkında ayrıntılı bilgi almak için Diş Hastanesi Ankara Mutludent'i arayınız.
dil dudak yanak

Ağız koruyucu nedir? Hangi amaçla kullanılırlar?

Ağız koruyucuları alt ve üst dişleriniz arasına yerleştirilen yumuşak plastikten yapılmış apereylerdir. Özellikle futbol, basketbol, güreş, gibi sporları yapan sporcularda ve oyun çağındaki çocuklarda, sporcuların birbirleriyle çarpışması, spor ekipmanlarının çarpması, veya düşme sonucu yaralanmalar olabilmektedir. Spor yaralanmaları içerisinde diş, çene, dudak ve dil gibi ağız içerisindeki dokuların yaralanmaları önemli yer almaktadır. Ağız koruyucuları kullanılarak bu yaralanmalar önlenebilmektedir.

Ağız koruyucuları alt ve üst dişler arasında yumuşak bir yastık görevi yapar ve dişler arasında direk teması kaldırır. Bu koruyucular alt ve üst dişlerin çarpması ile meydana gelen travmalar sonucunda oluşan şoku absorbe ederek, olası beyin sarsıntılarını, diş ve çene kırklarını, dil ve yanak yaralanmalarını büyük oranda önlerler. Ağız koruyucuları her yaştaki sporcunun vazgeçilmez ekipmanlarından biridir. Ağız koruyucularının koruyuculuk işlevlerini yerine getirebilmeleri için alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilen ve dişlerin birbirleri ile temasını önleyen bölümünün 3 -5 mm kalınlığında olması gerekmektedir.

Üç çeşit ağız koruyucusu vardır

 • Kişiye özel yapılan ağız koruyucuları: Diş hekimi tarafından kişiye özel yapılır. Bu sebeple dişler ile tam bir uyum sağlanmaktadır. En iyi koruma bu tip ağız koruyucular ile mümkündür.
 • Hazır tipte ağız koruyucuları: Spor malzemesi satan mağazalardan kolaylıkla bulunup alınabilir. Fabrikasyon olarak üretilmişlerdir. Diğerlerine kıyasla daha ucuzdurlar. Ancak dişlere uyumu tam olmadığı için koruyuculuk işlevini istenildiği gibi yerine getiremeyebilirler.
 • Ağız içerisinde şekillenen ağız koruyucuları: Akrilik ya da kauçuk esaslı özel maddeler ağza yerleştirilerek gerekli şekli aldıktan sonra sertleşmeleri sağlanır. Dişhekimi tarafında hazırlanması gerekir.

İşlevlerini uzun süre ve yeterli bir şekilde yapabilmeleri için kullanımlarında ve bakımlarında özen gösterilmelidir.

dil dudak yanak
dil dudak yanak

Ağız koruyucularının kullanımında dikkat edilecek hususlar:

 • Ağız koruyucularının kişiye özel bir malzeme olduğu bilinmelidir. Bu sebeple başkasının kullanmasına izin verilmemelidir,
 • Çıkartıldıktan sonra bir ağız gargarası içerisine batırılıp çıkartılmalıdır,
 • Üzerine herhangi bir ağırlık koyulmamalıdır,
 • Aşırı sıcak deformasyonlara neden olacağı için güneş ışığında ya da sıcak havalarda otomobil içerisinde tutulmamalıdır,
 • Ağız koruyucusunun kuru muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bunun için iyi havalanabilen saklama kutusu kullanılmalıdır,
 • Kullanmadan önce ılık su ve sabunla yıkanmalıdır. Sıcak su kullanılmamalıdır. Özellikle 3. tip ağız koruyucularını sıcaklık karşısında yumuşayacağı için deforme olabilir.

Diş Kaplama

Dişin üzerinin estetik bir materyalle tam olarak kaplanmasıdır. En çok tercih edilen malzemeler zirkonyum ve porselen kaplamadır.

Ortodonti

Ortodonti, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün yerleşmesini ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisini sağlayan uzmanlık dalıdır.

Protez Diş

Estetik bozuklukların, kaybedilmiş dişlerin yerine konan, estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçları gideren tüm yapay oluşumlardır.

Kanal Tedavisi

Dişin pulpasının bir daha düzelemeyecek bir şekilde iltihaplandığında, Dişin damar ve sinir paketini içeren pulpanın yerinden alınmasıdır.

Diş Beyazlatma

Dişlerde oluşan renklenmelerin giderilmesidir. Dişlere mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılır, dişler hemen birkaç ton açılır.

Panaromik Film

Panaromik Film ile muayenede fark edilemeyen çürük, kemik kaybı ve kök kanalındaki problemler kolayca tespit edilebilmektedir.