ankara implant

WhatsApp (+90) 546 468 8083

Diş Sağlığı

Hastalar iyi ve kötü diş hekimini nasıl ayırt edebilirler?

Hekimlerin yaşantıları ve şartları sebebiyle zaman zaman ekonomik kaygıları maalesef tedavi planları oluşturulurken, bazen doğru tedavi planı yerine gereksiz tedaviler uygulanmasına sebebiyet verebilmektedir.

İyi bir diş hekimi, mesleki donanımını en güncel ve üst seviyede tutarak hastalarına ufak dokunuşlar ile ideal sonuca ulaşabilecek koruyucu tedavi planlamasını uygulanmalı ve bu noktada kararlı bir duruşa sahip olmalıdır. Hastasının sağlığını, beklentilerini ve evrensel tedavi protokollerini en ön planda tutan hekim, iyi bir hekimdir. Bir insanın dişlerine en büyük zararı, önce kişinin kendisi, sonra kötü diş hekimi verir.

Ayrıntılı bilgi almak için Diş Kliniği Ankara Mutludent'i arayınız.

İyi bir Diş Hekimi hangi özelliklere sahip olmalıdır?

  • İyi bir diş hekimi öncelikle mesleki gelişmeleri çok yakından takip etmeli, güncel bilgiler ve tedavilerle hastasına en koruyucu ve en uygun tedaviyi uygulayabilmeli.
  • Bunun yanında hasta ile çok iyi iletişim kurabilmelidir. İyi bir diş hekimi, hastasına gerekli tedavileri iyice açıklamalı, hastanın onayını almalı, ayrıca şeffaf ve verdiği tüm bilgilerde net olmalıdır. Ayrıca hastanın kendisini tam olarak anladığından emin olmalıdır.
  • Mine aşındığı ve dentin tabakası açığa çıktığı için dişlerin rengi bozulabilir
  • İyi bir diş hekimi, hastasına kendini ifade etmesi için gereken zamanı tanımalı, şikâyet ve isteklerini çok iyi dinleyerek beklentilerini karşılamadır.
diş hekimi diş kliniği sağlık
diş hekimi diş kliniği sağlık

Diş hekimi seçerken nelere dikkat edilmelidir?

  • Öncelikle diş hekiminin güvenilir olması gerekmektedir. Yani hastasına güven verebilmelidir,
  • Pratik tecrübeye sahip olmalı ve alanında yeterli olduğu konusunda tatmin olmak gerekmektedir,
  • Hastasına en doğru tedaviye, en uygun şekilde ulaşacağını anlatabilmelidir,
  • Tedavi edilecek mekânın tüm donanıma sahip olduğuna dikkat edilmelidir. Hastanın sağlığı için yaptıracağı tedavide tüm malzeme ve ekipmanın, hekimin hızlıca ulaşabileceği yerde olması çok önemli ve gereklidir,
  • Hekimin ve yanında çalışanların sağlık kurallarına uyup uymadığı gözlemlenmelidir,
  • Hekimin gerekli diploma ve uzmanlık alanına sahip olduğuna dair belge ve dokümanın mevcut olup olmadığına da dikkat etmek gerekmektedir.
Mümkünse tek bir diş hekimi, diş kliniği ile düzenli muayeneden geçilmesi hastanın takibi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu sayede seçeceğiniz diş hekimi hem sizin diş yapınızı bilecek hem de beklentilerinizi çok iyi algılayarak bu beklentileri en üst seviyede karşılamanızı sağlayacaktır.

Diş Kaplama

Dişin üzerinin estetik bir materyalle tam olarak kaplanmasıdır. En çok tercih edilen malzemeler zirkonyum ve porselen kaplamadır.

Ortodonti

Ortodonti, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün yerleşmesini ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisini sağlayan uzmanlık dalıdır.

Protez Diş

Estetik bozuklukların, kaybedilmiş dişlerin yerine konan, estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçları gideren tüm yapay oluşumlardır.

Kanal Tedavisi

Dişin pulpasının bir daha düzelemeyecek bir şekilde iltihaplandığında, Dişin damar ve sinir paketini içeren pulpanın yerinden alınmasıdır.

Diş Beyazlatma

Dişlerde oluşan renklenmelerin giderilmesidir. Dişlere mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılır, dişler hemen birkaç ton açılır.

Panaromik Film

Panaromik Film ile muayenede fark edilemeyen çürük, kemik kaybı ve kök kanalındaki problemler kolayca tespit edilebilmektedir.