WhatsApp (+90) 546 468 8083

Diş Sağlığı

İyi Diş Hekimi Bulma İpuçları

İyi bir diş hekiminin bulunması, iyi bir doktor bulma kadar zor hatta daha zor olabilir. Aşırı diş korkularımız olan kişiler için özellikle zor olabilir. Bir zamanlar diş hekimlerinin kullandığı teknikler nedeniyle yeni bir diş hekimine gitmek oldukça korkutucu olabilir. Bugün, korkuya ihtiyaç yok, çünkü modern diş hekimliği neredeyse acısız olabilir. Ancak, herhangi bir diş tedavisi yaptırmadan önce bir diş hekimi bulmanız gerekir.

diş hekimi diş kliniği sağlık

Hastalar iyi ve kötü diş hekimini nasıl ayırt edebilirler?

Tedavi planları oluşturulurken, hekimlerinin yaşantıları ve şartları sebebiyle maalesef bazı diş hekimleri zaman zaman ekonomik kaygılarını ön planda tutup hasta sağlığını önemsemeyip, doğru tedavi planı yerine gereksiz tedaviler uygulayabilmektedir.

İyi bir diş hekimi, sabırlı, hoşgörülü, güler yüzlü ve insanlara içten ilgi duyan kişi olması gerekir. Ayrıca bir diş hekiminin diş kliniğinde uzun zaman ayakta çalışabilmesi için bedence güçlü olması beklenir. Mesleki donanımını en güncel ve üst seviyede tutarak hastalarına ufak dokunuşlar ile ideal sonuca ulaşabilecek koruyucu tedavi planlamasını uygulamalı ve bu noktada kararlı bir duruşa sahip olmalıdır. Hastasının sağlığını, beklentilerini ve evrensel tedavi protokollerini en ön planda tutan hekim, iyi bir hekimdir. Bir insanın dişlerine en büyük zararı, önce kişinin kendisi, sonra kötü diş hekimi verir.

Ayrıntılı bilgi almak için Diş Hekimi Diş Kliniği Sağlık Merkezi Ankara Mutludent"i arayınız.

İyi bir Diş Hekimi hangi özelliklere sahip olmalıdır?

 • İyi bir diş hekimi öncelikle mesleki gelişmeleri çok yakından takip etmeli, güncel bilgiler ve tedavilerle diş kliniği "nde hastasına en koruyucu ve en uygun tedaviyi uygulayabilmelidir.
 • İyi bir diş hekimi önce vicdan sahibi olmalıdır. İşini sevmelidir. Her hastaya eşit muamele yapmalıdır. Toplum hayatında sevilen sayılan biri olmalıdır. Kendinden emin olmalı, söylediği tedaviyi iyi uygulayabileceğini hastasına hissettirmelidir.
 • Bunun yanında hasta ile çok iyi iletişim kurabilmelidir. İyi bir diş hekimi, hastasına gerekli tedavileri iyice açıklamalı, hastanın onayını almalı, ayrıca şeffaf ve verdiği tüm bilgilerde net olmalıdır. Ayrıca hastanın kendisini tam olarak anladığından emin olmalıdır.
 • Mine aşındığı ve dentin tabakası açığa çıktığı için dişlerin rengi bozulabilir
 • İyi bir diş hekimi, hastasına kendini ifade etmesi için gereken zamanı tanımalı, şikâyet ve isteklerini çok iyi dinleyerek beklentilerini karşılamadır.
diş hekimi diş kliniği sağlık

 

diş hekimi diş kliniği sağlık

Diş hekimi seçerken nelere dikkat edilmelidir?

 • Öncelikle diş hekiminin güvenilir olması gerekmektedir. Yani hastasına güven verebilmelidir,
 • Pratik tecrübeye sahip olmalı ve alanında yeterli olduğu konusunda tatmin olmak gerekmektedir,
 • Hastasına en doğru tedaviye, en uygun şekilde ulaşacağını anlatabilmelidir,
 • Tedavi edilecek mekânın tüm donanıma sahip olduğuna dikkat edilmelidir. Hastanın sağlığı için yaptıracağı tedavide tüm malzeme ve ekipmanın, hekimin hızlıca ulaşabileceği yerde olması çok önemli ve gereklidir,
 • Hekimin ve yanında çalışanların sağlık kurallarına uyup uymadığı gözlemlenmelidir,
 • Hekimin gerekli diploma ve uzmanlık alanına sahip olduğuna dair belge ve dokümanın mevcut olup olmadığına da dikkat etmek gerekmektedir.
 • Bir diş hekimi seçeceğiniz zaman, kişisel ihtiyaçlarınızı düşünmelisiniz. Eğer fazlasıyla estetik uygulamaya ihtiyaç duyuyorsanız ya da implant yaptıracaksanız o zaman hekiminizi bu alanlarda uzmanlık sahibi kişilerden seçmelisiniz.

Bir Diş Hekimi Nasıl Bulunmalıdır?


 • Konum:
  • Açıkçası bakmak için ilk şeylerden biri konumdur. Yakınınızdaki bir diş hekimini bulmak en iyisidir, bu nedenle randevu almak için seyahat etmek zorunda kalmazsınız. Diş hekimi diş kliniği sağlık merkezi yakınında olmanız özellikle acil vakalarda büyük kolaylıktır.

 • Randevu Saatleri:
  • Günümüzde çalışanların bir çoğu 09.00-18.00 saatleri arasında çalışıyor. Ayrıca düzensiz ve saatlerce çalışan birçok insan var. Normal iş saatlerinizde randevu alamıyor olabilirsiniz. Bu yüzden programınıza göre çalışan bir diş hekimi arayın, böylece ihtiyacınız olduğunda bir randevu alacağınızı hep bileceksiniz.

 • Ödemeler:
  • Faturalamanın nasıl yapılacağı hakkında soru sormanız özellikle önemlidir. Diş hekimi diş kliniği sağlık merkezinin özel sigorta şirketlerini kabul ettiğinden emin olun. Ayrıca Çek, kredi kartı ve ödeme planları da dahil olmak üzere çeşitli ödeme seçenekleri sunulması iyi bir şey olacaktır.

 • Kişisel korkular:
  • Bazı kişilerin diş korkuları vardır ve bu kişiler özellikle diş korkuları olan hastalarla ilgilenen, uzman diş hekimleri ararlar. Bu hastalardan biriyseniz, bu kesinlikle bakmanız gereken bir konu. Ayrıca, diş hekimi diş kliniğinin sorularınıza cevap vermeye istekli olacağını ve yapılması gereken herhangi bir prosedüre karşı sizi rahatlatacağını bilmeniz sizin için önem arz edecektir.

 • Nitelikler:
  • Dişhekiminin hangi okulu bitirdiğini bilmenin yanında, aranılan diğer mesleki nitelikler de vardır. Diş hekimi diş kliniği sağlık merkezinin; personel, ofis hijyeni, enfeksiyon kontrolü vb. ile ilgili sorularınızı yanıtlamaya istekli olduğundan emin olmalısınız.

 • Acil Servis:
  • Mesai sonrası acil bakım sunan bir diş hekimi bulmak son derece önemlidir. Sonuçta, dişhekimliğindeki acil durumların hepsi düzenli mesai saatleri boyunca gerçekleşmeyecek. Sizi sadece yerel hastanedeki acil servise gönderen bir diş hekimi istemezsiniz. Bir diş hekiminin sizin gerçekten ihtiyacınız olduğu zaman yerinde olacağını bilmek istersiniz.

Mümkünse tek bir diş hekimi, diş kliniği ile düzenli muayeneden geçilmesi hastanın sağlık takibi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu sayede seçeceğiniz diş hekimi hem sizin diş yapınızı bilecek hem de beklentilerinizi çok iyi algılayarak bu beklentileri en üst seviyede karşılamanızı sağlayacaktır.

Diş Kaplama

Dişin üzerinin estetik bir materyalle tam olarak kaplanmasıdır. En çok tercih edilen malzemeler zirkonyum ve porselen kaplamadır.

Ortodonti

Ortodonti, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün yerleşmesini ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisini sağlayan uzmanlık dalıdır.

Protez Diş

Estetik bozuklukların, kaybedilmiş dişlerin yerine konan, estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçları gideren tüm yapay oluşumlardır.

Kanal Tedavisi

Dişin pulpasının bir daha düzelemeyecek bir şekilde iltihaplandığında, Dişin damar ve sinir paketini içeren pulpanın yerinden alınmasıdır.

Diş Beyazlatma

Dişlerde oluşan renklenmelerin giderilmesidir. Dişlere mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılır, dişler hemen birkaç ton açılır.

Panaromik Film

Panaromik Film ile muayenede fark edilemeyen çürük, kemik kaybı ve kök kanalındaki problemler kolayca tespit edilebilmektedir.