WhatsApp (+90) 546 468 8083

Diş Sağlığı

Tedaviye ihtiyacım olup olmadığını nasıl bilebilirim?

Her türlü ağız travmasında olduğu gibi, tedavi gerekip gerekmediğini belirlemek için derhal diş hekiminize danışın. Diş hekiminiz, etkilenen bölgeyi muayene eder ve gerekirse röntgen çeker. Kırık, çatlak veya aşınmış dişten dolayı ağrı çekiyorsanız, reçetesiz satılan ağrı kesicilerden alabilirsiniz. Mümkünse, dişinizin kırılan parçasını yanınıza alın ve diş hekiminize götürün. Diş yaralanma sonucunda tamamen yerinden çıkmışsa, mümkün olan en kısa sürede dişi, diş hekiminize götürün. Çıkan dişi reimplantasyon adı verilen bir prosedürle yerine yerleştirmek mümkün olabilir.

özel diş
Diş yaralanması hakkında ayrıntılı bilgi almak için Ankara Diş Merkezi Mutludent'i arayınız.
özel diş

Diş Hekimi Nasıl Bir Tedavi Uygular?

Parçası kopmuş diş


Ağrı yoksa ve kopan parça küçükse, dişin tedavi edilip edilmeyeceğine, edilecekse ne zaman ve nasıl tedavi edileceğine dair karar size aittir. Parçanın boyutuna göre, düzleştirilebilir veya görünüm olarak düzeltilebilir. Diğer seçenekler, kaplama, kuron ve dolgudur. Dolgu veya yapay diş kırılırsa, değiştirilmesi gerekir.

Çatlak veya kırık diş


Çatlak veya kırık dişler, başka hasar meydana gelmeden mümkün olan en kısa sürede onarılmalıdır. Kanal tedavisi ya da dişin çekilmesi gerekebilir. Çatlak diş minesini veya dentini etkilemişse, genelde en iyi tedavi kuron uygulamasıdır. Çatlakların her zaman görünür olmadığını, hatta röntgende bile görünemeyebileceğini unutmayın.

Fırlamış dişler


Dişin başarılı bir şekilde yerine takılması için, mümkün olan en kısa sürede yuvasına tekrar reimplante edilmelidir. Geçen her dakika, diş kökünde daha çok hücrenin ölmesi demektir. Mümkünse, dişinizi sadece suyla çalkalayın, dişi yerine koyun ve mümkün olan en kısa sürede diş hekimiye gidin. Kök, sadece kuronundan tutulmalı ve kurumasına müsaade edilmemelidir. Başarılı olması için reimplantasyonun ilk 30 dakikada yapılması gerekir, ancak iki saate kadar başarı ihtimali yüksektir. Dişin stabilize edilmesinden sonra bir - iki hafta içinde kanal tedavisi yapılması gerekebilir.Daimi olarak kaybedilen dişlerin yeri doldurulmalıdır. Kaybedilen dişlerin yerine köprü, protez ve implant yapılabilir.

Çene kırığı


Sizin veya birinin çenesinin kırıldığından şüpheleniyorsanız, yerinden oynatmayın. Çene, başın üstünden geçecek şekilde çenenin etrafından sarılmış bir mendil, kravat veya havlu ile sabit tutulmalıdır. Şişme varsa, azaltmak için soğuk kompres uygulanmalıdır. Derhal bir hastanenin acil servisine gidin veya diş hekiminizi arayın.

özel diş

Diş Kaplama

Dişin üzerinin estetik bir materyalle tam olarak kaplanmasıdır. En çok tercih edilen malzemeler zirkonyum ve porselen kaplamadır.

Ortodonti

Ortodonti, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün yerleşmesini ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisini sağlayan uzmanlık dalıdır.

Protez Diş

Estetik bozuklukların, kaybedilmiş dişlerin yerine konan, estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçları gideren tüm yapay oluşumlardır.

Kanal Tedavisi

Dişin pulpasının bir daha düzelemeyecek bir şekilde iltihaplandığında, Dişin damar ve sinir paketini içeren pulpanın yerinden alınmasıdır.

Diş Beyazlatma

Dişlerde oluşan renklenmelerin giderilmesidir. Dişlere mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılır, dişler hemen birkaç ton açılır.

Panaromik Film

Panaromik Film ile muayenede fark edilemeyen çürük, kemik kaybı ve kök kanalındaki problemler kolayca tespit edilebilmektedir.