WhatsApp (+90) 546 468 8083

Diş Sağlığı

diş merkezi ankara

Gingivitis Nedir? | Diş Merkezi Ankara Mutludent

Bu hastalık diş etinin kızarmasına, şişmesine ve ayrıca diş fırçalarken ve diş ipi kullanımı sırasında kanamalara sebep olur. Gingivitis, diş eti hastalığının ilk ve tedavisi en kolay aşamasıdır. Diş eti iltihabının nedeni, sürekli olarak dişlerin ve diş etlerinin çevresinde oluşan yumuşak, yapışkan, renksiz bakteri filmi olarak tanımlayabileceğimiz plaktır. Diş Merkezi tarafından düzenli kontrol edildiğiniz takdirde bu plak oluşumları engellenecektir.

Diş ipi kullanılmadığı ve dişler her gün fırçalanarak plak uzaklaştırılmadığı takdirde, plak diş eti dokusunu tahriş eden toksinler üreterek diş eti iltihabına neden olabilir. Diş eti hastalığının en erken aşaması olan bu dönemde hasar önlenebilir, çünkü dişi tutan kemik ve bağlı dokuları henüz etkilenmemiştir. Tedavi edilmediği takdirde, diş eti iltihabı, periodontitis'e dönüşebilir, dişlerinizde ve çenenizde kalıcı hasara yol açabilir. Diş eti hastalığı tedavisi için Diş Merkezi Ankara Mutludent'i ziyaret edebilirsiniz.

Dişeti İltihabı Oluştuğunu Nasıl Anlarım?

Diş eti iltihabının belirtileri; diş fırçalama sırasında kanayan kızarık, şişmiş veya hassas diş etleridir. Diş eti hastalığının bir başka belirtisi de, dişlerin uzun görünmesine yol açan diş eti çekilmesidir. Diş eti hastalığı; diş ve diş etleri arasında, plak ve yiyecek artıklarının toplanmasına yol açacak cepler oluşturabilir. Bazı insanlar, hastalık ilerlemese bile, tekrarlayan kötü ağız kokusu veya ağızda kötü tatla karşılaşabilirler.

diş merkezi ankara
Diş eti iltihabı ve sebepleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için Diş Merkezi Ankara Mutludent'i arayınız.
diş merkezi ankara

Dişeti İltihabını Nasıl Önleyebilirim?

Önemli olan iyi bir ağız bakımıdır. Diş Merkezi tarafından profesyonel temizlik yapılması da son derece önemlidir; çünkü plak sertleştiğinde ve tartar halini aldığında, sadece diş hekimi tartarı temizleyebilir. Diş eti iltihabının oluşumunu engelleme yöntemleri şunlardır:

  • Plak ve yiyecek artıklarını temizlemek, tartar oluşumunu kontrol etmek amacıyla doğru şekilde dişleri fırçalamak ve diş ipi kullanmak,
  • Çene kemiğiniz ve dişleriniz için doğru şekilde beslenmek,
  • Sigara ve diğer tütün ürünlerinden uzak durmak,
  • Düzenli olarak diş merkezine giderek diş muayenesi yaptırmak.

Diş Merkezi Kontrolü ve İyi Bir Bakım Önemlidir!

Periodontal hastalıklar, büyük bir oranda önlenebilen ve kontrol altına alınabilen hastalıklardır. Periodontal tedavide en önemli aşama hastanın etkili ve düzenli bir şekilde dişeti, diş ve dişler arası temizliği uygulayarak ağız sağlığını koruyabilmeyi öğrenmesidir. Diş eti hastalığının erken döneminde özel dental aletler kullanılarak plak ve diş taşları diş eti cebinden uzaklaştırılır. Diş temizliğinin yanı sıra küretaj ve kök yüzeyi düzleştirilmesi işlemi önerilebilir. Bu tedavinin yeterli olmadığı durumlarda diş eti operasyonlarının yapılması da gündeme gelmektedir. Diş eti hastalıkları kendi kendine, antibiyotik, gargara, vitamin gibi tedavilerle iyileşmez. Mutlaka bir Diş Merkezi tarafından tedavi edilmesi gerekir. Erken dönemde teşhis edilmesi diş etleri kadar dişlerinde sağlığını koruyacaktır.

diş merkezi ankara
Muayene olmak ve Diş eti tedavisi yaptırmak için Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Ankara Mutludent'i arayınız.

Diş Kaplama

Dişin üzerinin estetik bir materyalle tam olarak kaplanmasıdır. En çok tercih edilen malzemeler zirkonyum ve porselen kaplamadır.

Ortodonti

Ortodonti, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün yerleşmesini ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisini sağlayan uzmanlık dalıdır.

Protez Diş

Estetik bozuklukların, kaybedilmiş dişlerin yerine konan, estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçları gideren tüm yapay oluşumlardır.

Kanal Tedavisi

Dişin pulpasının bir daha düzelemeyecek bir şekilde iltihaplandığında, Dişin damar ve sinir paketini içeren pulpanın yerinden alınmasıdır.

Diş Beyazlatma

Dişlerde oluşan renklenmelerin giderilmesidir. Dişlere mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılır, dişler hemen birkaç ton açılır.

Panaromik Film

Panaromik Film ile muayenede fark edilemeyen çürük, kemik kaybı ve kök kanalındaki problemler kolayca tespit edilebilmektedir.