WhatsApp (+90) 546 468 8083

Diş Sağlığı

Ağız Bakımı İpuçları

Günlük rutininizin 5 dakikasını diş bakımına ayırmak çok mu? Yaşın vücudumuzun geri kalanına olduğu gibi dişler ve diş etleri üzerinde de büyük etkisi bulunmaktadır. Bu yüzden de onları sağlıklı tutmalıyız. Günlük ağız bakım alışkanlıklarımızda birkaç küçük değişiklik yaparak, dişlerimizi daha uzun süre daha sağlıklı durumda tutabiliriz.

İyi yiyecekler yiyin

Sağlıklı yemenin bize uzun vadede fayda sağlamasının yanı sıra, bazı belli başlı sağlıklı yiyeceklerin aynı zamanda dişlerinizdeki lekeleri gidermenize yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Elma, armut, kereviz, havuç, karnabahar, salatalık, çilek ve çiğ sebzeler, tükürükle birleştiğinde dişleri doğal olarak temizleyen ve bakterilerden arındıran doğal lifler içerir. Benzer şekilde, kimi yiyecekler de tam tersini yaparak dişlerinizi kolayca lekeler. Kahve, çay, yaban mersini, kuş üzümü, turunçgillerin suları, gazlı içecekler ve kırmızı şaraba dikkat edin. Şöyle hatırlayabilirsiniz: Bir yiyecek beyaz bir gömleği lekeleyebiliyorsa, dişlerinizi de lekeleyebilir.

ağız bakımı
Ağız Bakımı hakkında ayrıntılı bilgi almak için Diş Hastanesi Ankara Mutludent'i arayınız.
ağız bakımı

Doğru şekilde fırçalama

Doğru şekilde fırçalamak 2 dakikanızı alır, fakat çoğu yetişkinin fırçalama süresi bu rakamın yanına bile yaklaşmıyor. Geçen zamanı anlamak için bir kronometre kullanmayı deneyebilirsiniz. Dişlerinizi gerektiği gibi fırçalamak için kısa ve nazik hareketler çizerek diş eti çizgisine, ulaşılması zor arka dişlere, dolgulara, kaplamalara ve diğer restorasyonlara fazladan özen göstermelisiniz. Ayrı ayrı her bir kısım baştan aşağı temizlenmelidir.

Tüm dişler ve yüzeyleri temizleyin: Dış ve iç yüzeyler, ısırma yüzeyleri, diş eti çizgisi boyunca tüm dişler ve yüzeyler. Eğer diş etleriniz kanarsa, fırçalamayı durdurmayın. Bu kanamanın nedeni erken dönem diş eti hastalığı olabilir ve iyice fırçalamak bu süreci tersine döndürmeye yardımcı olabilir. (İki hafta boyunca iyice fırçalamanıza rağmen diş etleriniz hala kanıyorsa diş hekiminizi ziyaret edin.) Daha ferah bir nefes için, dilinizi de fırçaladığınızdan emin olun.

Fırçalama

Öncelikle fırçalamak için doğru araçlar edinilmelidir. Çoğu diş hekimi küçük başlı, yumuşak kıllı fırçaların dişlerinizdeki bakteri plağı ve diğer kalıntıları temizlemek için en iyi seçim olduğuna hemfikirdir. Elektrikli diş fırçaları dişleri temizlemekte daha iyi bir iş çıkarabilir, özellikle de fırçalamakta güçlük çekenler için. Yıpranmaya başladığında ya da üç ayda bir, hangisi diğerinden önce gelirse, diş fırçanızı değiştirmelisiniz.

ağız bakımı
ağız bakımı

Diş ipi

Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, diş fırçasıyla ulaşamayacağınız yerler vardır. Diş ipi veya diş arası fırçası kullanmak, ulaşılması zor yerlerdeki yiyecek parçacıklarını ve bakteri plağını temizlemenize yardımcı olabilir. Doğru şekilde diş ipi kullanmak önemlidir ve emin değilseniz nasıl kullanacağınızı size diş hekiminiz gösterebilir. Dişlerinizin arasını ilk temizlemeye başladığınızda biraz kanama olabilir ama bakteri plağı temizlendiğinde çok geçmeden bu durum da sona erecektir. Eğer kanama devam ederse, diş hekiminizi ziyaret edin.

Ağız çalkalama

Günde iki defa 30 saniye Ağız Bakım Ürünü kullanmak, fırçalamanıza ve diş ipi kullanmanıza rağmen ağzınızdan gideremediğiniz bakteri plağını yok edecektir.

Diş Kaplama

Dişin üzerinin estetik bir materyalle tam olarak kaplanmasıdır. En çok tercih edilen malzemeler zirkonyum ve porselen kaplamadır.

Ortodonti

Ortodonti, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün yerleşmesini ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisini sağlayan uzmanlık dalıdır.

Protez Diş

Estetik bozuklukların, kaybedilmiş dişlerin yerine konan, estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçları gideren tüm yapay oluşumlardır.

Kanal Tedavisi

Dişin pulpasının bir daha düzelemeyecek bir şekilde iltihaplandığında, Dişin damar ve sinir paketini içeren pulpanın yerinden alınmasıdır.

Diş Beyazlatma

Dişlerde oluşan renklenmelerin giderilmesidir. Dişlere mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılır, dişler hemen birkaç ton açılır.

Panaromik Film

Panaromik Film ile muayenede fark edilemeyen çürük, kemik kaybı ve kök kanalındaki problemler kolayca tespit edilebilmektedir.