WhatsApp (+90) 546 468 8083

Hizmetler

Zirkonyum Diş Nedir?

Zirkonyum (zirkon, zirkonia) 18.yy’da keşfedilmiş bir tür metaldir. Uzay sanayiinden, askeriyeye kadar bir çok alanda kullanılır. Zirkonyum metali; korozyona dayanıklılığı ve nötron absorplama özelliğinin az olması nedeniyle nükleer reaktörlerin yapı malzemesi olarak, yanıcı özelliğinden dolayı askeriyede, erime noktasının yüksek olması nedeniyle ateşe dayanıklı malzemelerin yapımında, cam ve seramik endüstrisinde, korozyona dayanıklılığı nedeniyle birçok aletin yapımında, rengi dolayısıyla estetik diş hekimliği uygulamalarında altyapı malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Zirkonyum Diş yaptırmak, fiyatları hakkında bilgi almak yada muayene olmak için Ankara Zirkonyum Diş Kliniği Mutludent'i arayınız.

Kimlere Uygulanabilir?

Zirkon seramik kuronlar herkese uygulanabilir. Zirkon’un herhangi bir alerji özelliği bulunmadığı için kullanım alanı geniştir. Herhangi bir yaş aralığı yoktur. Zirkonların vücuda herhangi bir zararı yoktur. Zirkon seramik tedavisi 4 gün içinde tamamlanabilmektedir.

Avantajları Nelerdir?

Zirkon kuronların diğer metal destekli kuronlara göre üstünlüğü fazladır. Zirkonlar beyaz renkli ve yarı şeffaf oldukları için ışığı geçirirler. Işık geçirgenliği doğal dişe en yakın olduğundan doğal dişin estetiğine ulaşırlar. Metal destekli kuronlarda bu durum söz konusu değildir. Zirkonlar korozyona uğramazlar böylece ağızda renk değişikliği veya metalik tat bırakmazlar. Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez. Metal destekli kuronlar ağızda korozyona uğrarlar. Yalıtıcı özelliğiyle sıcak soğuk hassasiyeti gelişmez.

 

zirkonyum diş
zirkonyum diş

Olumsuz Etkisi Var mı?

Zirkon kuronların korozyona uğramadıkları için dişetinde herhangi bir enfeksiyona sebep olmazlar. Eğer hasta ağzı hijyenine dikkat ediyorsa dişetinde sıkıntı yaratmazlar. Bazen kanal tedavisi olmuş dişler ağızda renk değiştirirler. Zirkon doğallığını kaybetmeden bu renkleşmeyi gizler. Bu durumlarda renk değişikliği ince diş eti altında görülür. Bu durumda zirkon kuronlardan değil dişin kendi renk değişikliğinden kaynaklanır.

Zirkonyum Diş Pahalı mıdır?

Zirkonyum diş fiyatları, metal destekli kuron fiyatlarına göre daha pahalıdır. Bunun nedeni cad cam sistemi denilen bilgisayarlı ortamda 3 boyutlu hazırlanmasından ve teknisyenlik işçiliğinin zor olmasından kaynaklıdır. Ayrıca doğada bulunan zirkonun birçok işlemden geçirilip diş hekimliğinde kullanılmasından dolayı maddenin fiyatları artmaktadır. Aynı zamanda hekimin kuron uygulanacak olan dişin zirkona göre hazırlaması işçiliği arttırmaktadır.

İmplant’a Uygulanabilir mi?

İmplantların üzerine zirkon seramik kuronlar uygulanabilir. Zirkonyum malzemesinin doğası ve sağlamlığı nedeniyle implant üstü zirkonyumda son derece sağlam ve uzun ömürlü olmaktadır. Zorlu koşullara dayanabilecek bir madde olduğundan, diş implantlarında güçlü bir performans gösterir. Kolay kolay zarar görmez ve aşınmaz. İmplantın maddesi olan titanyum ile herhangi bir etkileşim göstermezler.

zirkonyum diş

Zirkonyum Diş Yapımı Hazırlıkları


 • Zirkonyum diş yapmadan önce dişlerde ne gibi hazırlıklar yapılır?
  • Diş kesimi öncesi destek dişten çürük, kırık ya da yapısal defektler mevcutsa öncelikle bunların gerekli tedavileri yapılmalıdır. Dişlerdeki mevcut eski tedaviler klinik ve radyolojik olarak değerlendirilmeli ve sonra tüm dolgu materyali çıkarılmalı, enfekte dokular uzaklaştırılmalı, gerek görüldüğü takdirde kanal tedavileri yapılmalıdır.

 • Dişler kesildikten sonra canlılığını yitirir mi?
  • Diş kesimi, dişin pulpasının ve çevre dokularının canlılığı korunarak yapılır. Diş kesiminden önce veya diş kesimi esnasında yapılan değerlendirmelerde (çürük varlığı, diş pulpasının genişliği, eski dolguların varlığı vs.) dişin kanal tedavisi gerekli ise yapılmalıdır. Diş kesimi dişin canlılığını yitirmesine sebep olmaz.

 • Diş kesimi nasıl bir işlemdir? Uzun ve ağrılı bir işlem midir?
  • Diş kesimi, pulpayı ve çevre dokuları koruyarak diş dokusunun anatomik yapısına uygun olarak küçültme işlemidir. Diş dokusunun kesim miktarı, en az üzerine yerleştirilecek kron protezinin kapsadığı suni materyalin miktarı kadar olmalıdır. Dişin kesimi lokal anestezi altında yapıldığından ağrılı değildir. Seanslar kısa tutulabilir, hastanın konforu önemlidir.

 • Hasta, dişler kesildikten sonra ömür boyu kaplama mı kullanmak durumundandır?
  • Eksik dişlerin bulunduğu ağız bölgesine hasta her zaman eğer mümkünse implant yaptırabilir. Ama tabii destek dişlerin diş dokusunun kesimi yapıldığından destek dişlerin kaplama ile korunması şarttır. Eğer uzun yıllardır kaplama kullanılıyorsa yeni kaplamalarla değiştirilmesi gerekir.

 • Zirkonyum Kaplama yaptırmak için hastada hangi şartların oluşması gerekir?
  • Renklenmeler, restorasyonlar ve çürükler: Detaylı inceleme yapılır. Çürük ve restorasyonların boyutları çok fazla ise kron yapılabilir. Eksik dişlerin mevcudiyetinde kron-köprü protezi yapılabilir. Böylece normal yapıyı korumak, fonksiyon eksikliğini gidermek ve estetik görüntüyü sağlamak için zirkonyum diş kaplamaları yapılır.

Zirkonyum Diş Merkezi Ankara Mutludent tüm diş alanlarında hizmet vermektedir.

Diş Kaplama

Dişin üzerinin estetik bir materyalle tam olarak kaplanmasıdır. En çok tercih edilen malzemeler zirkonyum ve porselen kaplamadır.

Ortodonti

Ortodonti, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün yerleşmesini ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisini sağlayan uzmanlık dalıdır.

Protez Diş

Estetik bozuklukların, kaybedilmiş dişlerin yerine konan, estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçları gideren tüm yapay oluşumlardır.

Kanal Tedavisi

Dişin pulpasının bir daha düzelemeyecek bir şekilde iltihaplandığında, Dişin damar ve sinir paketini içeren pulpanın yerinden alınmasıdır.

Diş Beyazlatma

Dişlerde oluşan renklenmelerin giderilmesidir. Dişlere mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılır, dişler hemen birkaç ton açılır.

Panaromik Film

Panaromik Film ile muayenede fark edilemeyen çürük, kemik kaybı ve kök kanalındaki problemler kolayca tespit edilebilmektedir.