WhatsApp (+90) 546 468 8083

Diş Sağlığı

Diş Hekimine Gitmekten Korkanlara 10 Öneri

Diş hekimi korkusu (dentafobi), daha çok çocuklukta yaşanan kötü tecrübeler veya kötü izlenimlerden kaynaklanmaktadır. Diş Hekimi Korkusunu genel olarak tanımlamamız gerekirse: psikolojik olarak diş hekimine gitmekten korkma veya hoşlanmama ile diş hekimine gitmeyi iğrenç bulma gibi mantıkdışı korkuları içerdiğini söyleyebiliriz. Bu korkuları tetikleyenleri ise, diş hekimi koltuğunda geriye doğru yatırılma, ellerin veya diğer diş aletlerinin ağzın içine sokulması, (özellikle de diş kliniğinde sıkça kullanılan delici aletin), iğne korkusu ve kullanılan aletlerin steril olmayacağı düşüncesiyle, HIV ve hepatit gibi bulaşıcı çeşitli hastalık ve mikropların kapılabileceği korkularından oluştuğunu da söyleyebiliriz. Yaşantımızda her zaman için diş kliniğine gitme ihtiyacımızın bulunduğu ve hoşlanmadığımız bu gibi durumlarla karşılaşmak zorunda kalabileceğimiz gerçeği göz ardı edilmemelidir. Hoşumuza gitmese de günün birinde mutlaka diş hekimine gitmemiz gerektiği unutulmamalıdır. Kişinin tüm bu kaygılardan ve korkulardan arınması için diş hekimine büyük görev düştüğü gibi hastalara da görevler düşmektedir.

 • Diş hekimi korkusu,
 • İğne korkusu, kan görme korkusu, ağrı duyma korkusu,
 • Kullanılan aletlerin steril olmama korkusu,
 • Bulaşıcı hastalıkları kapma korkusu
 • Başkaları tarafından anlatılan kötü dişhekimi hikayeleri
diş kliniği ankara
diş kliniği ankara

Diş hekimine gitmekten korkanlara şunlar önerilir;

 • Diş hekimi korkusu normaldir. Çocuklukta yaşanan olumsuz bir diş çekimi, verilecek en iyi hizmeti gölgede bırakır. Korkuları konusunda hekimiyle açık açık konuşması gerekir.
 • İyi ve güvenilir bir diş kliniği bulunmalıdır. Diş Hekimi muayene ve tedavi esnasında sizi rahatlatacak bir doktor olmalı. Tanıdık bir doktorla çalışma daha rahatlatıcı ve gerilimi azaltıcıdır.
 • Aşırı korku varsa psikolojik yardım alınabilir. Meditasyon uygulanabilir.
 • Bazen genel anestezi uygulanabilir. Oral veya damar yoluyla sakinleştirici ilaçlar verilebilir.
Merak ettikleriniz hakkında ayrıntılı bilgi almak için Diş Kliniği Ankara Mutludent'i arayınız.
 • Doktordan tedavi esnasında yapılacak işlemleri adım adım anlatmasını ve herhangi bir ağrı duyduğunda tedaviyi keseceği garantisini vermesi istenebilir. Böylece korku azalabilir.
 • Tüm işlemlerin tek seferde bitirilmesi zorunlu değildir. Zamana yayarak tedaviye devam istenebilir.
 • Güvendiğiniz ve dişhekimi korkusu olmayan bir arkadaşınızla tedaviye gidip beklerken sohbet edebilirsiniz. Acıyı yapan fazla düşünmek ve kaygılanmaktır.
 • Kullanılan aletlerin sesinden rahatsızlık duyanlar, tedavi sırasında müzikçalar kullanabilir.
 • Rahatlamak için yavaşça nefes alıp verin. Nefesinizi bir süre tutup yavaşça bırakın.
 • Ne kazanacağınızı düşünün. Ağrıdan kurtulmak, sağlıklı bir ağız, güzel bir gülüş... Gitmeyi ertelediğiniz hergün için ileride daha büyük sıkıntılara yol açacağını unutmayın.
diş kliniği ankara

Diş Kaplama

Dişin üzerinin estetik bir materyalle tam olarak kaplanmasıdır. En çok tercih edilen malzemeler zirkonyum ve porselen kaplamadır.

Ortodonti

Ortodonti, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün yerleşmesini ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisini sağlayan uzmanlık dalıdır.

Protez Diş

Estetik bozuklukların, kaybedilmiş dişlerin yerine konan, estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçları gideren tüm yapay oluşumlardır.

Kanal Tedavisi

Dişin pulpasının bir daha düzelemeyecek bir şekilde iltihaplandığında, Dişin damar ve sinir paketini içeren pulpanın yerinden alınmasıdır.

Diş Beyazlatma

Dişlerde oluşan renklenmelerin giderilmesidir. Dişlere mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılır, dişler hemen birkaç ton açılır.

Panaromik Film

Panaromik Film ile muayenede fark edilemeyen çürük, kemik kaybı ve kök kanalındaki problemler kolayca tespit edilebilmektedir.