WhatsApp (+90) 546 468 8083

Diş Sağlığı

Dijital Diş Hekimliği - Dijital diş teknolojisi ne demektir?

Karapürçek Diş Merkezi dijital diş hekimliği uygulaması yapmaktadır. Dijital diş hekimliği geniş bir konsepttir. 3 ana temel başlık vardır. Bunlardan ilki estetik diş hekimliğidir. Estetik diş hekimliği içerisinde; estetik yaprak porselenler, kaplamalar gibi protetik uygulamalar vardır. Bu uygulamalar eskiden çok uzun bir zamanda gerçekleşmekteydi. Artık bu uygulamalar çok kısa sürelerde yapılabilmektedir. İkinci konu, implant tedavisidir. Cerrahi bir işlem olan implant uygulamasında, öncelikle diş hekimi implantı yerleştirmekte daha sonra üzerine protezleri oturtmaktaydı ve bu işlem uzun sürmekteydi. Artık Mutludent Karapürçek Diş Kliniği Dijital diş hekimliği ile implant tedavi sürelerini kısaltmaktadır. Son olarak da ortodonti konusu vardır. Ortodonti için de yine aynı şekilde uzun süren tel tedavileri dijital diş hekimliği konsepti içerisinde özel plaklarla yine çok hızlı bir şekilde çözülebilmektedir.

Dijital Diş Hekimliği hakkında ayrıntılı bilgi almak için Karapürçek Diş Kliniği Mutludent merkezini arayınız.

En önemli faydası nedir?

Dijital diş hekimliğinin en önemli faydası tedavi sürelerini kısaltmasıdır. Hem hasta hem diş hekimi için önemli bir avantajdır. Özellikle şehir dışından ya da yurt dışından gelenler tatil sürelerini uzatmak zorunda kalabiliyorlardı. Maalesef konvansiyonel diş hekimliği dediğimiz klasik protezlerle tedavi süreçleri oldukça uzun olabiliyordu. Dijital diş hekimliğiyle artık kısa bir sürede hekimin etkili ve kaliteli bir şekilde çalışması için zaman yaratabiliyor. Kısacası tedavi aynı zamanda da tatil için gelen kişilerin tedavileri kısa sürdüğü için uzun bir tatil yapma fırsatı kalabiliyor. Örneğin; tedavi ve tatil olarak 10 günlük bir süre belirleyip gelen kişilerin tedavisi bir günde tamamlandığı için geri kalan günlerini rahatça istedikleri gibi değerlendirebiliyorlar.

Dijital diş hekimliğinde implant ve protez işlemleri için nasıl bir süreç işler anlatabilir misiniz?

Ön bölgede bir diş eksikliği olan ve ne yurt dışından gelen bir hastanın tedavisini örneklendirelim. Öncelikle diş polikliniği diş eksikliği bölgesine implant uygulamaktadır. Daha sonra diş doktoru değerlendirmesiyle, üzerine protez uygulanır. İmplantın yapılma süreci ortalama 15 dakikadır. Daha sonra özel bir kamera optik alıcıyla ağız içerisinde ölçü alınır ve özel görüntüleme yöntemi ile dijital laboratuvara aktarılır. Yaklaşık 1 saat içerisinde de diş protezi uygulanır ve süreç tamamlanır.

özel diş ankara
özel diş ankara

Peki, bu süreç klasik yöntemde nasıl işliyor?

Normal süreçte ise hekim implantı yaptıktan sonra eğer üzerine protez yapılması uygun görürse öncelikle silikon ölçüsü denilen ağız içi kaşıklarıyla ölçüler alınır. Bu ölçü için özel silikonlu hamur benzeri bir madde kullanılır. Klasik ölçü yönteminde bazı hastalar bulantı refleksi yaşayabiliyorlar. Ölçü alındıktan sonra ise bilgiler laboratuvara gönderilir ve laboratuvarda diş için yapım aşaması başlar. Ortalama bir hafta içerisinde diş yapılıp gönderilir ve provası yapılıp kontroller sağlanmışsa ve geri kalan işlemler de bittiyse 10 günlük bir süre içerisinde tamamlanmaktadır.

Dijital diş hekimliğinin uygulanamayacağı hasta grubu var mı?

Diş Merkezi klasik yöntemlerle protez yapılması uygun olan her hastaya dijital diş hekimliği uygulamaları ile protez sağlayabilir. Kişinin yeterli sayıda diş miktarı olması ve önemli bir derecede dişeti ve kemik problemlerinin olmaması önemlidir. Eğer hasta protez yapılması için uygun kriterlere sahipse; yani diş kaybının yaşandığı alan protez yapılmasına uygunsa dijital diş hekimliği uygulanmaktadır. Hastanın daha önce yapılmış diş protezlerinin olması da dijital diş hekimliği ile protez uygulayabileceğimizi gösterir.

Ağız ve diş sağlığı sorunları yaşıyorsanız ve ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız Karapürçek Diş Hekimi Mutludent hastanesini arayınız.

Dijital diş hekimliği için tamamen kişiye özel diş tedavisi de diyebilir miyiz?

Dijital diş hekimliği tamamen kişinin ölçülerine göre hareket etmeyi sağlayan kişiye özel plan çıkartan bir sistemdir. Klasik yöntemde silikon ölçüyle bir ölçü sağlandığından, alçı model laboratuvarda teknisyenlerin el işçiliği ile şekilleniyordu. Bu el işçiliğinde, ölçülerin hastanın yüz yapısına uyup uymadığını görme imkanı maalesef yoktu. Dijital sistemde ise hastaların dijital olarak fotoğraflarını her açıdan çekilip yüklenir. Fotoğraflar üzerinde yüz analizi yapılır ve kişiye özel tedaviler üretilir. Buradaki en önemli nokta, manuel müdahalenin minimum düzeye düşmesidir. Hastanın gözleri, burnu, dudakları, bütün yüz yapısı analiz edilmekte ve altın oranla birleştirilerek hastaların dişlerine bilgisayar ortamında yansıtılır. Bilgisayar ortamında yansıtıldığı için herhangi bir teknisyenin manuel müdahalesine gerek kalmadan bilgisayar ortamında üretilir.

özel diş ankara
özel diş ankara

Hasta ile bilgisayar başında her şeye karar verebiliyor musunuz?

Bilgisayara aktardığımız tüm bilgilerle daha tedaviye başlamadan hasta ile her şey konuşulup, gösterilip karar verilebilir. Tedavi için hastanın beklentileri de önemlidir. Hastanın diş rengi, şekli olarak bekledikleri, istekleri nelerse bunlar da sisteme aktarılır. Gülüş tasarımına diş merkezi ile birlikte karar verilir. Geçici bir diş üretilip, provalarla beğenip beğenmediğine göre hem bilgisayar ortamında hem de hasta ağzında denenerek karar verilebilir. Hastanın onay vermesinin ardından yine bilgisayar ortamında ikinci bir ölçü alınır ve birebir aynısı olan dişler üretilip, uygulanır.

Dijital Diş Tasarımı İle Doğal Bir Gülümsemeye Kavuşun

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sağlığın tanımını yaparken fiziksel sağlığın yanında psikolojik sağlıktan da bahseder ve bütün olarak sağlıklı bireyin tanıtımını yapar. Bu bağlamda kişilerin daha rahat gülebilmesi ve sosyal hayatlarında rahatlıkla iletişim kurabilmesi için dişlerinin görünümü, estetiği, kendilerine olan öz güveni artacağı için önemlidir. Kişi, diş estetiğinden memnun olmadığından rahatlıkla gülemiyor, konuşurken bile ağzını kapatma gereği hissediyorsa tüm bu sebepler dişçi 'ye gidip gülüş tasarımı yaptırması için yeterlidir. Karapürçek Diş hekimi tarafından Kişiye özel olarak planlanan gülüş tasarımı; kişinin yüz hatları, diş rengi, saç rengi gibi birtakım referanslarına göre belirlenmektedir. Böylelikle kişi tamamen kendine özel olan bir gülümsemeye sahip olmuş olur.

Digital diş tasarımı ile dişlerinizi yaptırmak için bilgi almak istiyorsanız Karapürçek Diş Merkezi Mutludent hastanesini arayınız.

Diş Estetiğinde Dijital Tasarım Dönemi

Kişinin yüz hatları, karakter yapısı ve beklentileri gibi kriterler dikkate alınarak gülüş tasarımı hazırlanmaktadır. İlk olarak kişinin 20 farklı açıdan fotoğrafları, videosu çekilir ve dişlerden dijital ölçüler alınır. Daha sonra tüm bu analizler bilgisayar üzerinde özel bir program yardımıyla değerlendirilir ve kişiye en uygun tasarım çıkarılır. Kısa bir süre içinde de hastaya gösterilen modelin aynısı uygulanır. Kısacası kişi tedavi sonrasında nasıl bir çalışma olacağını, daha tedavi başlamadan görebilir. Kişi, kendi fotoğrafıyla gülüş tasarımı yapılan fotoğrafını dijital ortamda karşılaştırdığında doğru ve kesin bir karar vermiş olur.

özel diş ankara
özel diş ankara

Dijital Tasarım Zamandan Tasarruf Sağlıyor

Diş kliniklerinde Lamine uygulamaları, Inley-onley dolgu, ön bölge gülüş tasarımı, köprü veya implant gibi genel diş hekimliğinde yapılan tüm tedavilerde dijital diş tasarımları kullanılabilmektedir. Dijital olarak diş tasarımının yapılmasının en önemli avantajlarından biri zamandan tasarruf imkanı vermesidir. Özellikle şehir dışından veya yurt dışından gelmek isteyen kişiler için önemli bir fayda sağlar. Dijital tasarım; kişinin 2-3 kere gelmesi gereken kontrolleri, 10 gün bekleme süresi gibi durumları neredeyse bir güne indirmiş durumdadır. Bunun yanı sıra klasik ölçü alma yöntemlerinde yaşanabilen bulantı problemleri de ortadan kalkmaktadır.

Diş Estetiğine Bütünsel Yaklaşmak Gerekir

Gülüş tasarımı bir bütün olarak düşünülmelidir. Örneğin diş polikliniği ; kişinin eksik dişleri varsa implant, diş etlerinde bir problem varsa diş eti şekillendirilmeleri şeklinde kombine bir tedavi yapmalıdır. Tabi sadece estetik açıdan değil sağlığını etkileyen durumlar varsa da müdahale edilmelidir. Tüm bu kombine tedavilerin dijital alt yapı ile daha hızlı bir şekilde sunulması zamandan da tasarruf sağladığı için yurt dışı hastalar için ilgi çekici olmaktadır.

Ağız ve diş sağlığı şikayetleriniz varsa ve bilgi almak istiyorsanız Karapürçek Diş Doktoru Mutludent merkezini arayınız.

Diş Kaplama

Dişin üzerinin estetik bir materyalle tam olarak kaplanmasıdır. En çok tercih edilen malzemeler zirkonyum ve porselen kaplamadır.

Ortodonti

Ortodonti, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün yerleşmesini ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisini sağlayan uzmanlık dalıdır.

Protez Diş

Estetik bozuklukların, kaybedilmiş dişlerin yerine konan, estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçları gideren tüm yapay oluşumlardır.

Kanal Tedavisi

Dişin pulpasının bir daha düzelemeyecek bir şekilde iltihaplandığında, Dişin damar ve sinir paketini içeren pulpanın yerinden alınmasıdır.

Diş Beyazlatma

Dişlerde oluşan renklenmelerin giderilmesidir. Dişlere mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılır, dişler hemen birkaç ton açılır.

Panaromik Film

Panaromik Film ile muayenede fark edilemeyen çürük, kemik kaybı ve kök kanalındaki problemler kolayca tespit edilebilmektedir.