WhatsApp (+90) 546 468 8083

Diş Sağlığı

Diş Plağı Nedir?(Ankara Diş Doktoru Mutludent Cevaplıyor)

Plak, dişlerimizin çevresinde bakteriler ve yiyecek artıklarından oluşan yapışkan ve renksiz bir bakteri tabakasıdır. Çürüklerin ve dişeti hastalıklarının başlıca sebebi olan plak, her gün temizlenmediği takdirde sertleşerek tartar oluşturabilir.

Plak Oluştuğunu Nasıl Anlarım?

Ağzımızdaki bakteriler sürekli çoğaldığı için herkesin ağzında plak oluşur. Yemek yedikten sonra plakta bulunan bakterilerin oluşturduğu asit, dişlere saldırır. Tekrarlayan asit saldırıları ile diş minesi kırılarak çürük oluşabilir. Temizlenmeyen plak, dişlerinizin çevresindeki dişetlerini tahriş ederek gingivitis (kızarık, şişkin, kanayan dişetleri), periodontal hastalık ve diş kaybına neden olabilir. Bu durumda diş doktoru kontrolü mutlaka gerekir.

ankara diş doktoru
Diş plağı ve sebepleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için Mutludent Ankara Diş Doktoru'nu arayınız.
ankara diş doktoru

Plak Birikimini Nasıl Önleyebilirim?

Doğru bir bakımla plak birikimini önlemek kolaydır. Bilinmesi gereken hususlar şunlardır:

  • Dişlerinizin tüm yüzeylerinden plakları temizlemek için dişlerinizi günde en az iki kere fırçalayın,
  • Her gün diş ipi kullanarak, diş fırçasının erişemeyeceği dişlerinizin aralarını ve dişeti çizgisinin altını temizleyin,
  • Şekerli ve nişastalı gıdaları, özellikle yapışkan yiyecekleri azaltın,
  • Profesyonel temizleme ve diş muayenesi için düzenli olarak diş hekiminize gidin.

Diş Plaklarının Sebep Olduğu Rahatsızlıklar

Diş plakları ilk zamanlarda yumuşak yapıdadırlar. Bu plaklar zamanla diş taşına dönüşür. Diş taşları diş plaklarından daha sert olur. Zamanla diş taşları diş etlerinin yukarıya doğru çekilmesine sebep olur. Diş plakları yemek artıklarından beslenir. Diş taşları 4 – 6 ay arasında meydana gelir. Bunun sebebi dişlerin bakımsızlığıdır. Oluşan diş taşlarının evde temizlenmesi mümkün değildir. Diş plakları günlük diş bakımı ile temizlenebilir ama diş plakları diş taşlarına dönüştüğü anda evde yapılacak bir temizlik işe yaramaz. Diş taşlarının temizlenmesi sadece diş doktoru tarafından yapılır. Plaklar sonucu oluşan diş taşları bölgede kan akışının bozulmasına neden olur. Bunun sonucu olarak dişler fırçalandığı zaman diş etlerinde kanamalar oluşur. Zaman içinde diş etleri çekilecek ve diş kökleri ortaya çıkacaktır. Bu aşamadan sonra kişi geri dönülmez bir evreye girer. Diş etlerinin çekilmesi yüzünden dişler desteğini kaybeder ve zamanla sallanarak dökülürler.

Diş Plağı Temizliği Neden Önemlidir?

Diş plağının temizlenmesi diş ve diş eti sağlığı için çok önemlidir. Diş plağının düzenli olarak temizlenmemesi nedeniyle dişlerle ilgili birtakım rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bu diş rahatsızlıklarının önüne geçmek için diş plağını düzenli olarak evimizde temizlemeliyiz ya da diş doktoruna giderek de temizlenmesi mümkündür. Diş plağı temizliği şu açılardan önemlidir. Bunlar:

  • Diş çürüklerini önler. Diş plağı ortaya çıktıktan sonra dişlerin her yüzeyini detaylı bir şekilde fırçalamak çok zorlaşır. Diş fırçalama işleminde karşılaşılan bu sorun nedeniyle diş ipi ve diş fırçası dişin her yerine ulaşamaz ve bazı kısımlar temizlenemez. Temizlenmemiş olan bakterilerin asitleri diş minesini oyarak, diş kaybına neden olmaktadır.
  • Diş eti hastalıklarını engeller. Diş plağının düzenli olarak temizlenmesi diş ve diş eti sağlığı için çok önemlidir. Özellikle diş eti ve diş arasında ortaya çıkan diş plakları diş eti için büyük bir sorun oluşturmaktadır. Diş plağının diş ya da diş etinde ortaya çıkması bakterilerin daha çok üremesini ve çoğalmasını kolaylaştırır. Diş eti iltihabı olan ginjivit gibi hastalıklara ortam hazırlamış olur. Diş etinde oluşan bu iltihap ilerler, diş etinin şişmesine, çekilmesine, diş kaybına ya da diş kemiği iltihabına neden olur.
Ankara Diş Doktoru Mutludent tüm diş alanlarında hizmet vermektedir.

Diş Kaplama

Dişin üzerinin estetik bir materyalle tam olarak kaplanmasıdır. En çok tercih edilen malzemeler zirkonyum ve porselen kaplamadır.

Ortodonti

Ortodonti, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün yerleşmesini ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisini sağlayan uzmanlık dalıdır.

Protez Diş

Estetik bozuklukların, kaybedilmiş dişlerin yerine konan, estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçları gideren tüm yapay oluşumlardır.

Kanal Tedavisi

Dişin pulpasının bir daha düzelemeyecek bir şekilde iltihaplandığında, Dişin damar ve sinir paketini içeren pulpanın yerinden alınmasıdır.

Diş Beyazlatma

Dişlerde oluşan renklenmelerin giderilmesidir. Dişlere mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılır, dişler hemen birkaç ton açılır.

Panaromik Film

Panaromik Film ile muayenede fark edilemeyen çürük, kemik kaybı ve kök kanalındaki problemler kolayca tespit edilebilmektedir.