ankara implant

WhatsApp (+90) 546 468 8083

Diş Sağlığı

Diş Plağı Nedir?(Ankara Diş Doktoru Mutludent Cevaplıyor)

Plak, dişlerimizin çevresinde bakteriler ve yiyecek artıklarından oluşan yapışkan ve renksiz bir bakteri tabakasıdır. Çürüklerin ve dişeti hastalıklarının başlıca sebebi olan plak, her gün temizlenmediği takdirde sertleşerek tartar oluşturabilir.

Plak Oluştuğunu Nasıl Anlarım?

Ağzımızdaki bakteriler sürekli çoğaldığı için herkesin ağzında plak oluşur. Yemek yedikten sonra plakta bulunan bakterilerin oluşturduğu asit, dişlere saldırır. Tekrarlayan asit saldırıları ile diş minesi kırılarak çürük oluşabilir. Temizlenmeyen plak, dişlerinizin çevresindeki dişetlerini tahriş ederek gingivitis (kızarık, şişkin, kanayan dişetleri), periodontal hastalık ve diş kaybına neden olabilir.

ankara diş doktoru
Diş plağı ve sebepleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için Mutludent Ankara Diş Doktoru'nu arayınız.
ankara diş doktoru

Plak Birikimini Nasıl Önleyebilirim?

Doğru bir bakımla plak birikimini önlemek kolaydır. Bilinmesi gereken hususlar şunlardır:

  • Dişlerinizin tüm yüzeylerinden plakları temizlemek için dişlerinizi günde en az iki kere fırçalayın,
  • Her gün diş ipi kullanarak, diş fırçasının erişemeyeceği dişlerinizin aralarını ve dişeti çizgisinin altını temizleyin,
  • Şekerli ve nişastalı gıdaları, özellikle yapışkan yiyecekleri azaltın,
  • Profesyonel temizleme ve diş muayenesi için düzenli olarak diş hekiminize gidin.
Ankara Diş Doktoru Mutludent tüm diş alanlarında hizmet vermektedir.

Diş Kaplama

Dişin üzerinin estetik bir materyalle tam olarak kaplanmasıdır. En çok tercih edilen malzemeler zirkonyum ve porselen kaplamadır.

Ortodonti

Ortodonti, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün yerleşmesini ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisini sağlayan uzmanlık dalıdır.

Protez Diş

Estetik bozuklukların, kaybedilmiş dişlerin yerine konan, estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçları gideren tüm yapay oluşumlardır.

Kanal Tedavisi

Dişin pulpasının bir daha düzelemeyecek bir şekilde iltihaplandığında, Dişin damar ve sinir paketini içeren pulpanın yerinden alınmasıdır.

Diş Beyazlatma

Dişlerde oluşan renklenmelerin giderilmesidir. Dişlere mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılır, dişler hemen birkaç ton açılır.

Panaromik Film

Panaromik Film ile muayenede fark edilemeyen çürük, kemik kaybı ve kök kanalındaki problemler kolayca tespit edilebilmektedir.