WhatsApp (+90) 546 468 8083

Ankara İmplant

Dental İmplant Nedir?

İmplant çeşitli nedenlerle kaybedilmiş dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen vida şeklindeki titanyum alaşımdan yapılmış yapay diş kökleridir. Dental implantlar, periodontal hastalık, yaralanma veya başka bir nedenden ötürü bir diş veya diş kaybı olan insanlar için bir seçenek olabilir. Bir hastanın implant desteği için yeterli kemiğe sahip olması önem taşır. Yeterli kemiğiniz yoksa, kemik eksikliğini gidermek için birçok güvenli ve etkili yol vardır. Diş hekiminiz sizleri değerlendirecek ve ek kemik kitlesi gerekip gerekmediğini size gösterecektir. İmplantın yerleştirilmesi için yapay bir kemik grefti ya da sinüs yükseltme işlemi yapılması gerekebilir.

İmplant tedavisi olmak veya implant fiyatları hakkında bilgi almak istediğiniz takdirde Ankara İmplant Kliniği Mutludent'i arayabilirsiniz.

İmplant Tedavisi Kaç Gün Sürmektedir?

İmplant tedavisine başlanıldığı gün implantınız yerleştirilir ve evinize geçici bir dişle gidersiniz. Üç ay sonra son müdahaleler ile tedaviniz tamamlanır ve yeni dişinizle ayrılabilirsiniz. Hiçbir zaman dişsiz beklemek zorunda kalmazsınız. Bu yöntem aşağıdaki durumlarda kullanılabilir.

  • Tek diş implant
  • Birden fazla implant
  • Tüm ağız implant

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

  • İmplant tedavisi sonrası yapılan protezler doğal dişe en yakın yapıyı oluştururlar.
  • Geleneksel protezlere oranla daha iyi çiğneme,sert ve kuru yiyecekleri daha rahat yiyebilme ve konuşma fonksiyonu sağlamaktadırlar.
  • Diğer protezlere oranla çok daha estetik görünüme sahiptirler.
  • İmplantlar sayesinde diş eksikliği yandaki sağlam dişlere dokunulmadan giderilebilmektedir.
  • Çene kemiği erimelerinde azalma sağlanır ve hatta önüne geçilir.

Son yıllarda sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemi olan implant uygulamaları sonrasında bir çok hasta aynı gün sosyal hayata dönebilmektedir. İmplant tedavisinin ikinci aşaması olan implant üstüne yapılacak protezler için operasyondan sonra implantın çene kemiği ile bütünleşmesi için 3 ay kadar beklenmesi gerekmektedir. İmplant tedavilerinin bir ayağını cerrahi işlem oluştururken diğer ayağını protez işlemi oluşturmaktadır. Bu nedenle protez uzmanı ile ağız diş ve çene cerrahisi uzmanının birbiri ile uyum içerisinde çalışması çok önemlidir.

Sadece tek bir dişiniz eksik ise implant tedavisini tercih etmenizde fayda var. Çünkü, geleneksel köprü tedavisindeki gibi komşu dişlerin kesilmesine gerek kalmadan tek bir implant ile yeni bir dişe sahip olabilirsiniz.

ankara implant
ankara implant

Birden çok dişiniz eksik ise; İmplantlar, diş kökü vazifesi görürler ve komşu dişlerden alınan desteğe gerek duymadan protez yapılmasına olanak sağlarlar. Bu nedenle birden fazla diş eksikliğinde ya da sabit protez yapılamayacak, arka bölge diş eksikliklerinde yapılacak implant tedavisi ile takıp çıkarmaktan yorulmadan sabit dişlere kavuşabilirsiniz.

Total dişsizlik durumunda; geleneksel köprü ve damaklara oranla implantlar ile desteklenmiş, sabit ya da hareketli protezler kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Bilindiği gibi bir çok kişinin damak kullanmaya alışması çok zor bir dönemdir. Damak adı verilen total protezlerin tutuculuğu zamanla azalır, kişinin yemek yemesini ve konuşmasını zorlaştırdığı gibi, ağız içinde vuruk yaparak ağrıya sebep olur. Oysa ki üst ya da alt çeneye yerleştirilecek birkaç implant ve bu implantların üzerine konulacak (topuz tutucu ya da bar tutucu) başlıklar ile total protezlerin tutuculuğu maksimum seviyede sağlanabilir ve daha rahat yemek yenebilir.

İmplantların ömür boyu ağız içinde sorunsuz kaldığı gözlemlenmiştir. Ancak, implantların ömrünün uzunluğunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunların başında hastanın ağız hijyenine ne kadar önem verdiği gelir. Doğru bir ağız bakımı implant hastaları için önem arz etmektedir.

Uzun dönemde, köprülerin ve protezlerin belli aralıklarla yenilenmesi, bu protezlere zamanla diğer dişlerinde eklenmesi gibi durumlar nedeniyle implant tedavisi, alternatif tedavi metodlarından biridir.

ankara implant

Diş İmplantının Temel Amacı Nedir?

İmplant diş hekimliği kelimenin tam anlamıyla derine iner. Bir diş implantının amacı eksik kökün yerini almaktır. Kökün değiştirilmesinin nedeni, bu yapının, dişlerin, hatta suni dişlerin genel stabilitesi için yaşamsal önem taşıdığıdır. Doğal diş köklerin, çiğneme yaparken dişlerden çene kemiğine kuvvet aktarmasından da sorumlu olduğu keşfedilmiştir. Köklerin olmaması bu güç aktarımını ortadan kaldırır ve bu olmadan kemik dokusu zamanla parçalanır. Bu bozulma zamanla yüz yapısını etkiler ve yaşlılık görünümü yaratır.

Ankara İmplant Kliniği Mutludent tüm diş alanlarında hizmet vermektedir.