WhatsApp (+90) 546 468 8083

Hizmetler

Protez Diş Nedir?

Ağızda çeşitli nedenlerle estetik bozuklukların veya kaybedilmiş olan dişlerin yerine konan, kişilerin estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçlarını gideren tüm yapay oluşumlar, protezdir (takma diş). Genel olarak diş kayıpları, diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi sonucunda oluşabilmektedir. Bunun yanında bazı kazalar sonucunda da diş kayıpları meydana gelmektedir. Bu nedenle kaybedilen dişlerin yerine, fonksiyonel ve estetik olarak sağlıklı dişlerle aynı görevi görecek protezler yapılmalıdır.

ankara protez diş
Protez diş tedavisi ve fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak için Ankara Protez Diş Merkezi Mutludent'i arayınız.
ankara protez diş

Diş Protezi'nin Amacı Nedir?

Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır. Böylelikle büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Çünkü bu şekilde yaşamlarını (bir süre de olsa) sürdürmek zorunda kalan bireyler, öncelikle gülmeyi unuturlar. Bu da fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, insanlarda kendine güven duygusunun zedelenmesine neden olur. Bu tip hastalara yapılan çeşitli protezlerle insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.

Protez Çeşitleri

 • Sabit Protezler : Kron-köprü benzeri yapıştırmalı protezler
 • Hareketli Protezler : Total ya da bölümlü protezler
 • İmplant üstü protezler : Sabit veya hareketli protezler
ankara protez diş
ankara protez diş

Sabit Protezler

 • Tek kronlar : Tek dişin kaplanması şeklinde
 • Köprüler : Eksik dişlerin yanındaki dişlerle birlikte kaplanması (genelde uygulanan şeklidir)
 • İmplant üstü protezler : Çeneye yerleştirilen vida ve protezler

Hareketli Protezler

 • Total protezler : Hiç diş olmayan ağızlara uygulanmaktadır. İleriki yaşlarda kullanılır.
 • Parsiyel protezler : Kısmen dişsiz ağızlara uygulanmaktadır. Kroşe adı verilen, dişlerin üstüne gelen kancalar veya tırnaklar kullanılmaktadır.
 • Hasas tutuculu protezler : Yine kısmen dişsiz ağızlara uygulanan kancası olmayan metal destekli protezlerdir.
ankara protez diş
ankara protez diş

İmplant Üstü Protezler

 • Sabit : Bir ya da birden fazla dişe uygulanan porselen kronlar
 • Hareketli : Tamamen dişsiz ağızlara uygulanan total benzeri protezler
Protez diş tedavisi olmak veya muayene olmak için Ankara Protez Diş Merkezi Mutludent'i arayınız.

Diş Kaplama

Dişin üzerinin estetik bir materyalle tam olarak kaplanmasıdır. En çok tercih edilen malzemeler zirkonyum ve porselen kaplamadır.

Ortodonti

Ortodonti, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün yerleşmesini ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisini sağlayan uzmanlık dalıdır.

Protez Diş

Estetik bozuklukların, kaybedilmiş dişlerin yerine konan, estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçları gideren tüm yapay oluşumlardır.

Kanal Tedavisi

Dişin pulpasının bir daha düzelemeyecek bir şekilde iltihaplandığında, Dişin damar ve sinir paketini içeren pulpanın yerinden alınmasıdır.

Diş Beyazlatma

Dişlerde oluşan renklenmelerin giderilmesidir. Dişlere mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılır, dişler hemen birkaç ton açılır.

Panaromik Film

Panaromik Film ile muayenede fark edilemeyen çürük, kemik kaybı ve kök kanalındaki problemler kolayca tespit edilebilmektedir.