WhatsApp (+90) 546 468 8083

Hizmetler

Diş kaplama (kuron kaplama) nedir ve niçin kullanılır?

Bir dişin üzerinin genellikle porselenden yapılmış estetik bir materyalle tam olarak kaplanmasıdır. Diş Kaplaması yapılabilmesi için dişin çevresinden 1mm kadar kesilerek küçültülmesi gerekir.

Diş kaplama yaptırmak, fiyatları hakkında bilgi almak yada muayene olmak için Ankara Diş Kaplama Merkezi Mutludent'i arayınız.

Kuronun Yapılabileceği Durumlar

  • Yeterince diş desteğinin olmaması durumunda büyük bir dolguyu restore etmek için
  • Zayıf dişlerin kırılmasını önlemek için
  • Bir diş implantına üst yapı olarak
  • Kırık, şekli bozuk veya renklenmiş dişleri kaplamak için
ankara diş kaplama
ankara diş kaplama

Kuron kaplamalar için en uygun malzeme hangisidir?

Dişhekiminiz dişlerinizin durumunu değerlendirerek sizin için bu konuda bir karara varacaktır. Bugün en çok tercih edilen malzemeler tamamen porselenden yapılmış kaplamalar (zirkonyum diş kaplama) veya metal destekli porselen kaplamalardır. Aralarındaki fark tam porselen (zirkonyum) kaplamaların daha estetik olmasıdır.

Bir kaplama yapılması ne kadar zaman alır?

Diş Kaplama işlemi ortalama 3 randevuda tamamlanır. Eğer hızlı yapılması gerekirse 2 randevuda da tamamlanabilir. Randevular arasında 2-3 gün olması gerekir. Diş hekiminiz, gerektiği şekilde dişinizin üzerinde hazırlık yapar, çürük kısımları varsa temizler ve dişin tam bir modelinin elde edilebilmesi için ölçü alır. Elde edilen modele göre kaplamanız yapıldıktan sonra yerine yerleştirilir. Siz ve diş hekiminiz, görünüşünden ve konumundan memnun kaldıktan sonra kaplama daimi olarak yapıştırılır.

Diş Kaplama bakımı nasıl yapılır?

Dişlerinizi günde iki defa fırçalamalı ve bir defa da diş ipi ile temizlemelisiniz. Kaplamaların kırılmasını veya zarar görmesini önlemek için, sert yiyecek ve nesnelerden (kabuklu yiyeceklerin kırılması gibi) kaçınmak gerekir. Yine her durumda olduğu gibi diş hekiminizi rutin olarak ziyaret etmeniz, kuronların ömrünü uzatacaktır.

Tamamlanmış bir kaplamanın görünümü nasıldır?

Öncelikli hedef kaplamanın doğal dişe mümkün olduğunca benzemesidir. Bunu başarabilmek için renk, şekil, çiğneme ve doğal ile yapay dişlerinizin her ikisinin de boyutlarına uygun bir kaplama yapılır.

diş kaplama ankara
ankara diş kaplama

Niçin köprüye ihtiyaç duyulur?

Görünümünüz, diş sağlığınız ve diş - çene işlevleri için gereklidirler. Bir köprü yüzünüzün doğal şeklinin korunmasında ve dudak - yanağın desteklenmesinde yardımcı olabilir. Bir azı dişinizin kaybı, yüzünüzün olduğundan daha yaşlı ve yıpranmış görünmesine sebep olabilir. Daha da önemlisi eksik dişlerin giderilmemesi ağız ve diş sağlığını bozar. Her bir diş, bir diğerini tamamlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bir diş kaybedildiğinde, diğer dişler kayıp dişin oluşturduğu boşluğa doğru zaman içinde hareket eder veya eğilirler. Karşı çenedeki diş de boşluğa uzar. Bu alışılmadık diş hareketleri, hem dişte hem de dişetinde gerilimlere yol açar. Bütün bunlara ilaveten, dişeti ve kemik dokularda tahribat meydana gelir. Normal - doğal diş temasları bozulduğu için, dolayısıyla fizyolojik temizlik de engellendiğinden, dişler çürümeye eğilimli hale gelirler.

Kayıp dişler çiğneme ve konuşmayı olumsuz yönde etkiler. Konuşurken bir çok sesi çıkarmaya yardımcı oldukları için düzgün konuşmak eksiksiz bir diş yapısıyla mümkündür. Ayrıca, tek taraflı çiğnemek eklemlere patolojik yük bindirir.

Köprü protezi tam olarak nedir?

Birden fazla dişin kaybı durumunda oluşan boşlukları doldurmak için, komşu dişlerin de kesilerek kaplanması esasına dayanan bir tedavi şeklidir. Köprüler kesilmiş doğal dişlerin üzerine yapıştırılır.

Köprüyü nasıl korumalıyız?

Ağzımızdaki sağlıklı dişleri korumak çok önemlidir. Günde en az iki defa fırçalamamız ve ara yüz temizleyicilerle temizlememiz gerekmektedir. Temizleyiciler, plak olarak adlandırdığımız yapışkan bakteri tabakasının temizlenmesine yardımcı olur. Plaklarına ve dişeti hastalıklarına ve dişlerin çürümesine yol açarlar. Diş veya dişi tutan kemik herhangi bir şekilde zarar görürse diş köprü desteğini kaybedebilir. Özellikle köprünün etrafını, altını ve doğal dişle olan bağlantı alanlarını özenle temizlemek gerekir. Diş ipi ve özel fırçalar, bu alanlara ulaşmamıza yardımcı olacaktır. Hepsinden önemlisi, dişhekiminizi düzenli olarak ziyaret etmelisiniz. Unutmayınız ki, köprünün planlaması ve kurulması aşamasındaki diş hekimi faktörü, köprünün ömrünü belirleyen en önemli faktördür.

ankara diş kaplama
Ankara Diş Kaplama Merkezi Mutludent tüm diş alanlarında hizmet vermektedir.

Diş Kaplama

Dişin üzerinin estetik bir materyalle tam olarak kaplanmasıdır. En çok tercih edilen malzemeler zirkonyum ve porselen kaplamadır.

Ortodonti

Ortodonti, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün yerleşmesini ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisini sağlayan uzmanlık dalıdır.

Protez Diş

Estetik bozuklukların, kaybedilmiş dişlerin yerine konan, estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçları gideren tüm yapay oluşumlardır.

Kanal Tedavisi

Dişin pulpasının bir daha düzelemeyecek bir şekilde iltihaplandığında, Dişin damar ve sinir paketini içeren pulpanın yerinden alınmasıdır.

Diş Beyazlatma

Dişlerde oluşan renklenmelerin giderilmesidir. Dişlere mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılır, dişler hemen birkaç ton açılır.

Panaromik Film

Panaromik Film ile muayenede fark edilemeyen çürük, kemik kaybı ve kök kanalındaki problemler kolayca tespit edilebilmektedir.