WhatsApp (+90) 546 468 8083

Diş Sağlığı

Diş İpi Kullanımı | Mutludent Ankara Diş Hastanesi

Diş ipi, iki dişin arasında ve diş etinin altında diş fırçasının temizleyemediği plağı ve yemek artıklarını temizler. Bu bölgeler iyi temizlenmezse çürük ve diş eti problemleri oluşabilir; bu nedenle günlük diş ipi kullanımı çok önemlidir.

Diş ipi kullanımı hakkında ayrıntılı bilgi almak için Ankara Diş Hastanesi Mutludent'i arayınız.

Diş ipiyle dişlerinizi temizlemek için öncelikle yaklaşık 50 cm ip kopartın ve ipi iki parmağınıza doladıktan sonra, bir kısmının dışarıda kalmasına dikkat edin. Nazikçe diş konturlarınızı takip ederek temizleme işlemini gerçekleştirin. Diş ipini bir miktar diş etinin altına yerleştirerek o bölgenin de temizlenmesine özen gösterin. Bunu yaparken diş etinize aşırı baskı yapmayın.

ankara diş hastanesi
Ankara Diş Hastanesi Mutludent tüm diş alanlarında hizmet vermektedir.
ankara diş hastanesi
  • 30-40 cm uzunluğunda diş ipi alın ve iki elinizin orta parmağına dolayın. İpin gergin olduğundan emin olun.
  • Baş parmak ve işaret parmaklarınızı kullanarak ipi iki diş arasına yumuşakça sokun.
  • Diş ipini yana doğru çekerek "c" şeklini verin ve diş yüzeyi üzerinde, zorlamadan ama rahatça gidebildiği yerin sonuna kadar, öne arkaya hareket ettirin. Daha sonra aradaki plakları dışarı çıkarabilmek için ipi dışarı çıkarın.
  • Bu işlemi ağzınızdaki bütün dişler için, gerekirse arada diş ipini yenileyerek tekrarlayın.
  • Diş aralarının doğru temizlenmesi kolay değildir. Nasıl yapıldığından tam emin olamıyorsanız Ankara Diş Hastanesi Mutludent'e danışın.

Ara Yüz Fırçası Kullanımı

Ara yüz fırçası, minyatür şişe fırçasına benzer ve diş aralarındaki plakları temizlemek için kullanılır.

  • Diş eti çekilmesi olanlar mutlaka ara yüz fırçası kullanmalıdır. Diş etinin çekilmesiyle oluşan boşluklar bakteriler için uygun birikme ve çoğalma alanlarıdır. Bu nedenle mutlaka her yemekten sonra diş araları temizlenmelidir.
  • Porselen köprü kullananlar her yemekten sonra köprünün altını temizlemelidir. Çünkü porselen köprü altındaki boşluklar yemek artıklarının birikmesi ve bakteri üremesi için uygun alanlardır.
  • Ortodontik tedavi görenlerde genellikle diş fırçası yetersiz kalmakta ve ara yüz fırçası ile tellerin arasının temizlenmesi gerekmektedir.
  • Arayüz fırçalarını Ankara Diş Hastanesi Mutludent'te bulabilirsiniz.
ankara diş hastanesi

Diş Kaplama

Dişin üzerinin estetik bir materyalle tam olarak kaplanmasıdır. En çok tercih edilen malzemeler zirkonyum ve porselen kaplamadır.

Ortodonti

Ortodonti, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün yerleşmesini ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisini sağlayan uzmanlık dalıdır.

Protez Diş

Estetik bozuklukların, kaybedilmiş dişlerin yerine konan, estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçları gideren tüm yapay oluşumlardır.

Kanal Tedavisi

Dişin pulpasının bir daha düzelemeyecek bir şekilde iltihaplandığında, Dişin damar ve sinir paketini içeren pulpanın yerinden alınmasıdır.

Diş Beyazlatma

Dişlerde oluşan renklenmelerin giderilmesidir. Dişlere mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılır, dişler hemen birkaç ton açılır.

Panaromik Film

Panaromik Film ile muayenede fark edilemeyen çürük, kemik kaybı ve kök kanalındaki problemler kolayca tespit edilebilmektedir.