WhatsApp (+90) 546 468 8083

Diş Sağlığı

Diş Ağrısı Nedenleri ve Çözümleri

Diş ağrısı hemen herkesin hayatı boyunca en az bir kere karşılaştığı, oldukça can sıkıcı ve sevimsiz bir durumdur. Ancak diş ağrısı çözümü olan ve çeşitli nedenlere bağlı gelişen bir rahatsızlıktır. Peki, diş ağrısı neden olur? Hangi durumlar diş ağrısını tetikler ve diş ağrısı nasıl çözülür?

Diş Ağrısı Genel Olarak Üç Şekilde Gelişir

Yemek Sırasında veya Sonrasında Meydana Gelen Diş Ağrısı: Yemek esnasında veya yemek sonrası ilk yarım saat içerisinde dişin üzerindeki çürük boşluğuna yiyecek artığının girmesi ve bu yiyeceklerin ürettiği asidin diş sinirini etkilemesi ile keskin bir diş ağrısı oluşur. Diş fırçası veya diş ipi yardımı ile yemek artıklarından temizlenen dişin ağrısı kısa bir süreliğine geçer. Tekrardan bu tip bir diş ağrısı oluşmaması için diş hekimine müracaat edilip gereken diş tedavisi yapılmalıdır.

diş hastanesi
Diş ağrısı ve nedenleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için Ankara Diş Hastanesi Mutludent'i arayınız.
diş hastanesi

Dinmeyen Diş Ağrısı: Genel olarak gece meydana gelen bu tip diş ağrıları uzun süreli olur. İlerleyen diş çürüğü sebebi ile diş sinirinin ölümü ve dişin enfekte olması, dişin etrafında veya yüzde şişlik meydana getirir. Böyle bir durumda da diş ağrısını dindirmek oldukça zordur. Diş ağrısını dindirmek için önce diş yüzeyinde yemek artıkları temizlemek gereklidir. Dinmeyen bir diş ağrısı ile karşılaşıldığında öncelikle diş hekiminin tavsiye ettiği bir ağrı kesici ilaç veya dişteki enfeksiyonu kontrol altına alacak antibiyotik alınmalıdır. Ancak mutlaka diş hekimine enfekte durumdaki dişe müdahale edilmesi için başvurulmalıdır.

Yaralanmalar: Yüz bölgesinde, çene kemiğinde ve dişlerde yaralanmalar fiziksel travma sonucu meydana gelir. Çene kemiğinde veya dişlerde travma sonucunda kırık ve çatlaklar oluşur hatta diş yerinden de çıkabilir. Bu tip yaralanma vakalarında en kısa süre içerisinde hasta diş hekimine ulaştırılmalıdır. Kırılan bir diş parçası var ise bu kırık diş parçası muhafaza edilmeli ve en yakın diş hekimine başvurulmalıdır. Dişte yaralanmaya sıklıkla çocuklarda, trafik kazası geçirenlerde ve sporcularda rastlanır. Sporcular diş yaralanmalarından kendini korumak için bir takım apareyler kullanır. Travma sonucunda karşılaşılabilecek önemli durumlardan biri de dişin kemik yuvasından çıkmasıdır. Diş yuvasından çıkmışsa dişin diş hekimine ulaştırılma şekli ve süresi oldukça önemlidir. Diş, dokulara zarar vermemesi ve dişin yuvasına rahatça tekrardan yerleşmesi için kök kısmından değil kron kısmından tutulmalıdır. Kron kısmından tutulan diş yabancı maddelerden arındırılması için ovalanmadan su ile yıkanmalıdır. Bu işlemde diş fırçası kullanılmamalıdır. Temizliği yapılan diş fizyolojik serum, süt veya hastanın yanağı içerisinde muhafaza edilerek diş hekimine otuz dakika içerisinde ulaştırılmalıdır.

diş hastanesi

Neden Dişleriniz Ağrır?


Cevap, uyaranlara bağlı. Hangi uyaranlar? Her semptom için bir sebep var. İşte beş genel neden ve bunlarla ilgili ne yapılması gerektiği:

 • Sıcaklığa duyarlılık:
  • Diş ağrısı anlık ise, genellikle diş içerisinde küçük bir sorun olduğunun göstergesidir. Küçük bir alanda diş çürümesi vardır, gevşek bir dolgu vardır veya aşınmaya maruz kalmış bir kök vardır. Yapmanız gereken en iyi şey, dişlerinizi ve sakız çizgisini bakteri plağından uzak tutmaktır. Yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla, günde en fazla iki kez hafifçe fırçayla dişinizi fırçalayın. Florür içeren bir diş macunu, hassas dişler için çok faydalıdır. Ayrıca diş macununu, bir merhem gibi dişlerinize yaklaşık 10 dakika ovuşturarak kullanabilirsiniz.

 • Çiğneme sırasında keskin ağrı:
  • Gevşek bir dolgu diş hekimi tarafından değiştirilebilirken, çiğneme sırasında diğer diş ağrısı nedenleri bir uzman tarafından ele alınmalıdır. Çürümeyi kaldırabilir, kanal tedavisi yapabilir ve diş içindeki boşlukları veya çatlaklara dolgu yapabilir.

 • Yedikten sonra ağrı devam ediyor:
  • Bu belirtiye çok dikkat gösterin, dişinizin enfekte olduğu anlamına gelebilir. Diş çürüğü veya hasarı tedavi edilmemiş olarak bırakılırsa dişiniz içten ölebilir. Bununla ilgili ne yapılacak : Ağrı çok şiddetli hale gelmeden önce bunun önlenmesi gerekiyor. Oluşan bakteri hayatı tehdit edici apseye dönüşebilir. Diş hekimi, bir kök kanalı ölmüş ise ölen pulpayı kaldırabilir; dişi kurtarabilir.

 • Ağrı kesilir ve üst dişlerde baskı oluşur:
  • İster inanın ister inanmayın, bu tür diş ağrısı sinüsle ilgili olabilir. Üst çene dişleriniz sinüs boşluğunuzla aynı sinirleri paylaşıyor. Sonuç olarak, bu ağrı dişlerinize yönlendirilebilir veya tam tersi olabilir. Bununla birlikte, diğer olasılık, çenenizi sıktığınız ve dişlerinizin taşlanmasıdır. Bu konuda yapılması gereken şudur; İki ihtimal göz önüne alındığında; Semptomlar şiddetlenmeden önce bir diş hekimi tarafından muayene edilmeniz gerekir.

 • Sürekli ağrı:
  • Bu bir akut enfeksiyon belirtisidir. Bu semptomu mümkün olan en kısa sürede tedavi etmeniz şarttır. Tedavi olmadan dişiniz ölecektir. Ölü bir diş genellikle apseye neden olur; Dişinizin altında sinir oluşturan bakteri cebi vardır. Bu cepte oluşan enfeksiyon kan dolaşımına girerse, ölümcül olabilir. Antibiyotikler ve ağrı kesiciler; sorunlu enfeksiyonu izole etmek ve gidermek için kullanılabilir.

 

Diş Kaplama

Dişin üzerinin estetik bir materyalle tam olarak kaplanmasıdır. En çok tercih edilen malzemeler zirkonyum ve porselen kaplamadır.

Ortodonti

Ortodonti, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün yerleşmesini ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisini sağlayan uzmanlık dalıdır.

Protez Diş

Estetik bozuklukların, kaybedilmiş dişlerin yerine konan, estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçları gideren tüm yapay oluşumlardır.

Kanal Tedavisi

Dişin pulpasının bir daha düzelemeyecek bir şekilde iltihaplandığında, Dişin damar ve sinir paketini içeren pulpanın yerinden alınmasıdır.

Diş Beyazlatma

Dişlerde oluşan renklenmelerin giderilmesidir. Dişlere mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılır, dişler hemen birkaç ton açılır.

Panaromik Film

Panaromik Film ile muayenede fark edilemeyen çürük, kemik kaybı ve kök kanalındaki problemler kolayca tespit edilebilmektedir.