WhatsApp (+90) 546 468 8083

Diş Sağlığı

Diş Kristali

Diş görüntüsüne, gülüşüne estetiklik ve ışıltı kazandırmak isteyenler diş kristallerini tercih edebilirler. Diş pırlantası olarak da bilinen diş kristali, diş yüzeyinde ve kişinin gülüşünde farklılık yaratmaktadır.

Diş yüzeyinden düşmeleri oldukça zor olan ve düşme durumlarında kolaylıkla yeniden yapıştırılan diş kristalleri ya da diş pırlantaları, her yaşta uygulanabilen estetik diş hekimliği uygulamasıdır. Değişik büyüklüklerde ve şekillerde olan diş kristalleri, gülüşünüzle ışıltı saçmanızı sağlayacaktır. Dişinizin yüzeyine zarar vermemesi ve ağız sağlığı için herhangi bir risk oluşturmaması nedeniyle kolaylıkla kullanılabilir. Görünüşünüzde farklılık istediğiniz zaman diş kristali yapıştırtmanız yerinde bir seçim olacaktır.

Ağız ve Diş Sağlığı hakkında ayrıntılı bilgi almak için Keçiören Diş Poliklinikleri Mutludent merkezini arayınız.

Diş Kristalini Kimler Yaptırabilir?

Diş hekimliğinin estetik ve kozmetik alanına giren diş kristali, istenilen yaşta ve istenilen dişlere kolaylıkla uygulanabilir. Hemen herkesin yaptırabileceği diş pırlantası, uzman diş hekimleri tarafından uygulanmalıdır. Diş kristali uygulanmadan önce kişinin ağız ve diş sağlığının oluşturulması gerekir. Bembeyaz dişlere sahip ağızlarda diş kristalleri daha güzel duracaktır. Bu nedenle ilk olarak diş plakları temizlenebilir, dişler çürüklerden arındırılabilir ve diş beyazlatma uygulaması yapılabilir. Ağız hijyeni ve dişlerinin dizilimi uygun olan herkes diş kristali yaptırabilir.

Diş Pırlantasında Hangi Tür Taşlar Kullanılır?

Diş pırlantası seçerken kristal taşlar yerine farklı alternatifler de kullanabilirsiniz. Diş pırlantasına göre daha ucuz olan diş taşları, bütçenize uygun olabilir. Ancak aşındırma yöntemi kullanmadan sadece yapıştırılarak uygulandığı için bu taşların ömürleri daha kısa olacaktır. Yemek ya da meyve yerken uygulanan sert kuvvete bağlı olarak yerinden çıkma riski de olacaktır. Ayrıca çıkarılmak istendiğinde cilaya gerek duyulmadan çıkarılabilir. Uzun süre diş kristali kullanmak isteyenler doktorlarının önerilerini dinleyerek seçimlerini yapabilirler. Diş pırlantası kaliteli olduğunda dişten düşmesi ya da kırılması imkansıza yakındır.

keçiören özel diş poliklinikleri hekimleri
keçiören özel diş poliklinikleri hekimleri

Diş Kristali Nasıl Yapılır? Uygulama Aşamaları Nelerdir?

Yapay taşlar veya pırlantalar, gelişen teknoloji sayesinde diş yüzeyinde hiç bir aşındırma yapılmadan özel bir teknikle diş yüzeyine yapıştırılırlar. Özel yapıştırıcılar vasıtasıyla istenilen dişin yüzeyine kısa sürede hekiminiz tarafından yerleştirilirler. Normal şartlarda diş yüzeyinden ayrılmaları zor olan diş kristalleri, sert gıda tüketimi nedeniyle dişten ayrıldığında diş hekimi tarafından kolaylıkla yeniden yerine yapıştırılırlar. Diş pırlantası dişe yapıştırılmadan önce diş yüzeyi öncelikle diş taşları veya lekelerinden arındırılır. Diş pırlantası yapıştırılacak diş, pamuk yardımı ile tükürük değmeyecek şekilde çevre dokulardan izole edilir ve işlem gerçekleştirilir. Kompozit bonding denilen özel yapıştırıcılar bu aşamada kullanılır. Diş pırlantası çıkarılmak istendiğinde ise çıkarma işleminden sonra dişe yapılacak cila uygulaması sayesinde dişin herhangi bir zarar görmemesi sağlanır. Diş Kristalinin yüzeyi pürüzsüzdür, dudağınızı rahatsız etmez.

Dolgu, Diş çürüğü, Kanal tedavisi, v.b. hakkında ayrıntılı bilgi almak için Keçiören Diş Klinikleri Mutludent'i arayınız.

Diş Kristali Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Diş kristalleri, gülüşünde ve görünümünde farklılık isteyen herkese uygulanması açısından oldukça avantajlıdır. Diş pırlantası uygulaması sayesinde; Dikkat çekici bir gülüşe sahip olabilirsiniz, Dişleriniz daha güzel görünür, Diş beyazlatma işlemi de yaptırarak bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz, Özgüveniniz artar ve farklı bir görünüm kazanırsınız, Kişisel imajınızı tamamlarsınız, Daha rahat ve güzel gülebilirsiniz, Sizi daha güzel hissettirecek olan diş kristali ve pırlantaları sayesinde mutlu gülüşlere sahip olabilirsiniz. Farklı sorularınız varsa uzman diş hekimlerinden destek alabilirsiniz.

Diş Pırlantasının Dişe Bir Zararı Var Mıdır?

Diş kristalinin herhangi bir zararı yoktur. Yalnızca aşırı sert yiyeceklerin tüketilmesi halinde kırılması ve yutulma tehlikesi olabilir. Özel bir bakıma ihtiyaç duyulmayan ve günlük ağız bakımının yeterli olacağı diş kristali uygulamalarında diş hekimleri dışında herhangi bir kimsenin müdahale etmemesi önemlidir. Diş hekiminin yapıştıracağı diş pırlantası daha güvenilir ve sağlıklı kullanılacaktır. Diş kristalinde zamanla renk değişimi yaşanmaz.

ankara diş hastaneleri
keçiören en iyi diş polikliniği hekimi

Diş Kristali Tedavi Süresi Nedir?

Diş kristali uygulama süresi oldukça kısadır. 15 – 20 dakika sürecek bir törpüleme ve yapıştırma seansı sonrası günlük hayatınıza rahatlıkla devam edebilirsiniz. Diş pırlantası uygulamasının süresi kaç adet diş yüzeyine takılacak pırlanta sayısına göre değişecektir. Diş pırlantası tedavi süresi hakkında diş hekimleri sizlere bilgi verecektir.

Diş Kristali Fiyatları Nedir?

Diş kristali fiyatları, seçeceğiniz pırlantanın ücretine, uygulama yapılacak diş sayısına göre değişecektir. Diş pırlantası fiyatları aynı zamanda diş beyazlatma işlemlerinin uygulanıp uygulanmamasına göre belirlenecektir.Yeni bir görünüm ve gülüş isteyenler için diş kristali ideal tercih olacaktır.

Diş Kaplama

Dişin üzerinin estetik bir materyalle tam olarak kaplanmasıdır. En çok tercih edilen malzemeler zirkonyum ve porselen kaplamadır.

Ortodonti

Ortodonti, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün yerleşmesini ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisini sağlayan uzmanlık dalıdır.

Protez Diş

Estetik bozuklukların, kaybedilmiş dişlerin yerine konan, estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçları gideren tüm yapay oluşumlardır.

Kanal Tedavisi

Dişin pulpasının bir daha düzelemeyecek bir şekilde iltihaplandığında, Dişin damar ve sinir paketini içeren pulpanın yerinden alınmasıdır.

Diş Beyazlatma

Dişlerde oluşan renklenmelerin giderilmesidir. Dişlere mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılır, dişler hemen birkaç ton açılır.

Panaromik Film

Panaromik Film ile muayenede fark edilemeyen çürük, kemik kaybı ve kök kanalındaki problemler kolayca tespit edilebilmektedir.