WhatsApp (+90) 546 468 8083

Diş Sağlığı

Asit Aşındırmasının Etkileri Nelerdir?

Asit Aşındırmasının etkilerini göremeyebiliriz, ancak bir diş hekimi, asit aşındırmasının diş çürüğü veya diş ağrısı gibi belirtilerini de tespit edebilir. Dişlerimiz şu anda sağlıklı görünseler bile, aşağıda belirtilen 5 etki nedeniyle risk altında olabilirler:

  • Güçsüz: Gün içinde tükettiğimiz besinlerdeki asitler diş minesini zayıflatarak, aşınmayı kolaylaştırabilir,
  • İnce: Diş minesi aşındıkça, diş görünür şekilde incelebilir,
  • Şeffaf: Diş mineniz inceldikçe, dişlerinizin kenarları şeffaflaşabilir,
  • Sararmış: Zayıflamış diş mineniz aşındıkça altında bulunan sarı dentin tabakası görünür hale gelebilir,
  • Mat: Diş minenizin aşınması dişlerinizin parkaklığını yitirerek mat görünmesine neden olabilir.

Zamanla bu etkiler kademeli olarak kötüleşmekle kalmaz, aynı zamanda koruyucu diş minesi tabakası kaybolup alttaki dentin tabakası ortaya çıkar. Böyle bir durumda dişler daha hassas hale gelebilir. Asit Aşındırmasının ilerlemesini durdurmak için dişlerimizi korumaya bugünden başlayabiliriz.

asit diş
Asit Aşındırmasının Etkileri hakkında ayrıntılı bilgi almak için Ankara Diş Kliniği Mutludent'i arayınız.

Diş Kaplama

Dişin üzerinin estetik bir materyalle tam olarak kaplanmasıdır. En çok tercih edilen malzemeler zirkonyum ve porselen kaplamadır.

Ortodonti

Ortodonti, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün yerleşmesini ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisini sağlayan uzmanlık dalıdır.

Protez Diş

Estetik bozuklukların, kaybedilmiş dişlerin yerine konan, estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçları gideren tüm yapay oluşumlardır.

Kanal Tedavisi

Dişin pulpasının bir daha düzelemeyecek bir şekilde iltihaplandığında, Dişin damar ve sinir paketini içeren pulpanın yerinden alınmasıdır.

Diş Beyazlatma

Dişlerde oluşan renklenmelerin giderilmesidir. Dişlere mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılır, dişler hemen birkaç ton açılır.

Panaromik Film

Panaromik Film ile muayenede fark edilemeyen çürük, kemik kaybı ve kök kanalındaki problemler kolayca tespit edilebilmektedir.