WhatsApp (+90) 546 468 8083

Diş Sağlığı

Diş Hekimi Ziyaretinde Neler Olur?

Öncelikle, yanındayken kendinizi rahat hissedeceğiniz bir diş hekimi bulmanız önemlidir. Uygun diş hekimini bulduktan sonra, kontrol amacıyla diş muayenesi yaptırmanız gerekir. Diş hekimi ilk ziyaretinizde, öncelile tüm sağlık geçmişinizi öğrenmek isteyecektir. Daha sonraki ziyaretlerde ise, sağlık durumunuz değişmişse, bunları anlatmanız yararınıza olacaktır. Birçok diş hekimi ziyareti, aslında diş kontrolü niteliğindedir. Düzenli diş muayenesi (ideal olarak altı ayda bir) dişinizin temiz kalmasına ve daha uzun süre sağlıklı kalmasına yardımcı olur , aynı zamanda ağrıya sebep olacak problemler ortaya çıkmadan önce önlenebilir.

Ayrıntılı diş muayenesi olmak için Özel Diş Ankara Merkezi, Hastanesi Mutludent'i arayınız.

Profesyonel temizlik

Diş muayenesi, genellikle, diş hekiminiz tarafından yapılan kapsamlı bir temizliği içerir. Özel apareyler kullanılarak, dişeti çizgisinin altını temizleyerek, dişeti hastalığı, çürük, ağız kokusu ve diğer problemlere yol açabilecek birikmiş plak ve tartarları temizleyebilir. Diş hekiminiz, dişlerinizi parlatabilir ve diş ipiyle temizleyebilir.

Muayene

Diş hekiminiz dişlerinizi, dişetlerinizi ve ağzınızı kapsamlı bir muayeneden geçirerek, hastalık veya diğer problemlerin belirtilerini arayacaktır. Amacı, mümkün olan en kısa sürede tanı koymak ve tedavi ederek ağız sağlığınızı korumak, problemleri ciddileşmeden önlemektir.

özel diş ankara
özel diş ankara

Röntgen

Yaşınıza, hastalık ve semptom risklerinize göre, diş hekiminiz röntgen çekilmesini tavsiye edebilir. Röntgen; çene kemiklerinde hasar, gömülü dişler, abse, kist, tümör ve dişler arasındaki çürükler gibi, fark edilmeyen hasarları teşhis edebilir. Hamile iseniz, diş hekiminize bunu söyleyin, çünkü bu durumda röntgen sadece acil durumlarda çekilebilir. Diş hekiminiz buna ek olarak sizden Panoramik Röntgen isteyebilir. Bu film tipi, üst ve alt çenenizin komple görüntüsünü tek bir resim içinde verir ve diş hekiminin, ağız kapanış şeklinizi, dişler ve ağız arkınız arasındaki ilişkiyi anlamasına yardımcı olur.

Ziyaretler Ne Sıklıkta Olmalıdır?

Dişleriniz ve dişetlerinizin şekli düzgünse, üç - altı ay boyunca diş hekimine gitmeniz gerekmeyebilir; fakat dolgu, diş çekme, ve kırık kaplamanın onarımı gibi bir tedavi gerekiyorsa, diş hekimine süre gözetmeden gitmeniz gerekir.

Merak ettikleriniz hakkında ayrıntılı bilgi almak için Özel Diş Ankara Kliniği, Hekimi Mutludent'i arayınız.
  • Doktordan tedavi esnasında yapılacak işlemleri adım adım anlatmasını ve herhangi bir ağrı duyduğunda tedaviyi keseceği garantisini vermesi istenebilir. Böylece korku azalabilir.
  • Tüm işlemlerin tek seferde bitirilmesi zorunlu değildir. Zamana yayarak tedaviye devam istenebilir.
  • Güvendiğiniz ve dişhekimi korkusu olmayan bir arkadaşınızla tedaviye gidip beklerken sohbet edebilirsiniz. Acıyı yapan fazla düşünmek ve kaygılanmaktır.
  • Kullanılan aletlerin sesinden rahatsızlık duyanlar, tedavi sırasında müzikçalar kullanabilir.
  • Rahatlamak için yavaşça nefes alıp verin. Nefesinizi bir süre tutup yavaşça bırakın.
  • Ne kazanacağınızı düşünün. Ağrıdan kurtulmak, sağlıklı bir ağız, güzel bir gülüş... Gitmeyi ertelediğiniz hergün için ileride daha büyük sıkıntılara yol açacağını unutmayın.
özel diş ankara

Diş Kaplama

Dişin üzerinin estetik bir materyalle tam olarak kaplanmasıdır. En çok tercih edilen malzemeler zirkonyum ve porselen kaplamadır.

Ortodonti

Ortodonti, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün yerleşmesini ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisini sağlayan uzmanlık dalıdır.

Protez Diş

Estetik bozuklukların, kaybedilmiş dişlerin yerine konan, estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçları gideren tüm yapay oluşumlardır.

Kanal Tedavisi

Dişin pulpasının bir daha düzelemeyecek bir şekilde iltihaplandığında, Dişin damar ve sinir paketini içeren pulpanın yerinden alınmasıdır.

Diş Beyazlatma

Dişlerde oluşan renklenmelerin giderilmesidir. Dişlere mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılır, dişler hemen birkaç ton açılır.

Panaromik Film

Panaromik Film ile muayenede fark edilemeyen çürük, kemik kaybı ve kök kanalındaki problemler kolayca tespit edilebilmektedir.