ankara implant

WhatsApp (+90) 546 468 8083

Diş Sağlığı

Ağız Hijyeni Nedir? | Ankara Diş Hekimi

Sindirim sisteminin ilk organı olan ağızda hijyen çok önemlidir. Sindirimin ilk başladığı organ olan ağızdaki bakteri florasanın belli seviyede tutulması, sindirim işinin kolaylaşması ve genel sağlık korumasında önemlidir. Ağız hijyeni, ağzımızın sağlıklı görünmesini ve güzel kokmasını sağlar. İyi ağız hijyeni, genel sağlığınızın önemli bir parçasıdır ve dünyayı sağlıklı bir gülümsemeyle selamlamanıza da imkan verir. Diğer bir deyişle:

  • Dişleriniz temizdir ve üzerlerinde kalıntılar yoktur,
  • Dişetleriniz pembedir ve dişinizi fırçalarken ya da diş ipi kullanırken dişetleriniz kanamaz veya acımaz,
  • Sürekli kötü ağız kokusu oluşmaz. Dişlerinizi fırçalarken veya diş ipi kullanırken dişetleriniz kanıyorsa veya acıyorsa; ya da sürekli kötü ağız kokusu oluşuyorsa diş hekiminize görünün.

Bu belirtilerden biri bile ağzınızda bir problem olduğuna işaret olabilir. Diş hekiminiz, doğru ağız bakımı tekniklerini öğrenmenizi sağlayarak dişinizin fırçalama sırasında dikkat gerektiren bölgelerini fark etmenize yardımcı olabilir.

Ağız Hijyeni hakkında ayrıntılı bilgi almak için Mutludent Ankara Diş Hekimi 'ni arayınız.

Ağız Bakımı Nasıl Uygulanır?

Ağız bakımı, dişleriniz ve dişetleriniz için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Sağlıklı dişlere sahip olmak iyi görünmeniz ve iyi hissetmenizin yanı sıra; yemek yemenizi ve konuşmanızı da sağlar. İyi bir ağız sağlığı huzurunuz için de önem taşır. Kurallı ve doğru diş fırçalama ve diş ipi kullanımını içeren günlük önleyici bakım, problemleri ortaya çıkmadan önce durdurmanıza yardımcı olur. Bunların dışında metalik, ekşi bir tât'a ve ağız kokusuna neden olan dilin üzerindeki bakterilerin giderilmesini de sağlar. Diş hekimine yapılan düzenli ziyaretler dışında; dişeti hastalığı, diş çürüğü, ve diğer diş problemlerinin oluşumunu engellemek veya büyük ölçüde azaltmak için hepimizin yapabileceği basit uygulamalar vardır. Bunlar:

ankara diş hekimi

 

 

 

ankara diş hekimi
  • Günde iki defa kurallı ve doğru diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak,
  • Dengeli beslenmek ve yemekler arasındaki atıştırma sayılarını azaltmak,
  • Diş macunu dahil olmak üzere florür, içeren diş ürünlerini kullanmak,
  • Diş hekiminizin tavsiyesi doğrultusunda florürlü ağız suyu ile ağzı çalkalamak
  • Florürlü diş macunu ile dişlerin fırçalanması, dişler üzerinde biriken bir kalıntı tabakası olan Bakteri plağının kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Diş fırçanızı (ya da şarj edilebilir diş fırçası kullanıyorsanız, fırça başlığınızı) her üç ila dört ayda bir değiştirmeyi unutmayın.
  • Eğer sularında florür bulunmayan bir bölgede yaşıyorsanız, 12 yaşın altındaki çocukların florürlü su içmeleri veya florür takviyesi almaları şeklinde sıralanabilir.
Mutludent Ankara Diş Hekimi tüm diş alanlarında hizmet vermektedir.

Diş Kaplama

Dişin üzerinin estetik bir materyalle tam olarak kaplanmasıdır. En çok tercih edilen malzemeler zirkonyum ve porselen kaplamadır.

Ortodonti

Ortodonti, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün yerleşmesini ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisini sağlayan uzmanlık dalıdır.

Protez Diş

Estetik bozuklukların, kaybedilmiş dişlerin yerine konan, estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçları gideren tüm yapay oluşumlardır.

Kanal Tedavisi

Dişin pulpasının bir daha düzelemeyecek bir şekilde iltihaplandığında, Dişin damar ve sinir paketini içeren pulpanın yerinden alınmasıdır.

Diş Beyazlatma

Dişlerde oluşan renklenmelerin giderilmesidir. Dişlere mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılır, dişler hemen birkaç ton açılır.

Panaromik Film

Panaromik Film ile muayenede fark edilemeyen çürük, kemik kaybı ve kök kanalındaki problemler kolayca tespit edilebilmektedir.