WhatsApp (+90) 546 468 8083

Ankara İmplant

İmplant Markası Önemli midir?

Günümüzde Türkiye de dental implant markaları ve implant üreten firmalar o kadar artmıştır ki, diş hekimliğinde uygulanan yüzü aşkın implant markası bulunmaktadır.

İmplant Markaları ve Önemi

Kullanımı gün geçtikçe artan implantların üretiminde tahmin edebileceğiniz gibi rekabette yüksektir. İmplant sektöründe güvenilir ve kalitesini ispatlamış fazlasıyla dental implant markaları bulunmaktadır. Günümüzde bilinen Türkiye Dental İmplant markalarının sayısı 600 civarındadır. Yine bu implant markaları üretimlerinde 100'e yakın farklı dizayn kullanmaktadır. Her geçen gün büyüyen dental implant sektöründe bu kadar marka ve farklı dizaynın olması kafa karıştırıcı olsa da hepsi aynı amaca hizmet ettiğinden birbirlerinden çok da fazla farkları yoktur. İmplant uygulamasının başarılı olması markasından daha çok, hekimin başarısı ve hastanın çene kemiğinin kalitesine bağlıdır. Diş hekimi hastanın çene kemiğini inceledikten sonra doğru implantı seçerek operasyona başlar. İmplantların geniş ve dar çaplı, uzun ya da kısa olarak çeşitleri vardır. Burada daha önemli olan hastanın çene kemiğinin iyi analiz edilmesi ve diş hekimi tarafından en uygun implantın bulunmasıdır.

türkiye dental implant
türkiye dental implant

Türkiye de Dental İmplant

Dünyada üretimi hızla artan dental implant Türkiyede de üretilmeye başlanmıştır. Türkiye'nin kendi implantını üretecek teknolojisi ve bilimsel alt yapısı bulunmaktadır. Ülkemizde yakın bir zamana kadar ithal edilen implantlar uzun çalışmalar sonucunda nihayet ülkemizde de üretilmeye başlamıştır. Diğer taraftan implant üretiminde lider olan ülkeler ( Almanya, İsrail , Amerika Birleşik Devletleri, İtalya ) adına da üretim yapmaktadır. Tamamen Türk kaynaklarının kullanıldığı %100 yerli üretim olan yüksek kalitedeki implantlar devlet desteğinin ve üretimin artmasıyla fiyatlarının da azalacağı beklenmektedir. Halen dışardan ithal edilen dental implant fiyatları yüksek olduğundan ve devletin geri ödeme yapmaması nedeniyle ülkemizdeki implant tercihi yeterli düzeyde değildir.

İmplant markalarının operasyondaki başarı oranları %90 civarında olsa da bazı özel implant markaları ar-ge'ye ayırdıkları yüksek bütçeler sayesinde hastaya ve hekime kolaylıklar sunan implantlar üretmektedir. Bu implantlar hızlı iyileşme süreleri sayesinde hastaya avantaj yaşatırken, üst yapıları eklemek için daha gelişmiş bağlantı şekilleriyle de diş hekimine kolaylık ve sağlamlık sunmaktadır.

Genel olarak dental implant markalarını ikiye ayırabiliriz. İlk grup da sektörde lider olan firmaları sayabiliriz. Bu firmalar yüksek ar-ge bütçeleri yenilikçi tasarımları ile öne çıkan lider firmalardır. İkinci grup da ise; ar-ge harcaması olmayan nispeten eski teknoloji kullanan dental implantların tasarımını satan firmaları söyleyebiliriz.

türkiye dental implant

Türkiyede Yaygın Olan Dental İmplant Markaları

  • Straumann
  • Nobel
  • Zimmer
  • MIS
  • Implance
  • Swiss