WhatsApp (+90) 546 468 8083

Ankara İmplant

İmplant Sonrası Yemek Yenir mi?

İmplant tedavisi sonrası 2 saat hiçbir şey yiyip içmeyiniz. İlk 48-72 saat içerisinde sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Yumuşak ve oda ısısındaki yiyecekler (Çorba, yoğurt, puding, ekmeğin içi gibi) uygundur. Asitli meyve suları, alkollü içecekler ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Hasta diabetikse, doktorunun tavsiyeleri doğrultusunda düzenli beslenmeye devam etmelidir. İmplant tedavisi sonrasında birkaç ay beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Titanyum implantın çene kemiğine kaynama süreci olan bu dönemde, sıcak veya soğuk olmayan yumuşak gıdalarla beslenerek implantın stabilitesine zarar vermemiş oluruz.

ankara implant tedavisi
ankara implant tedavisi

Nasıl Beslenilmelidir?

Bu konuda dişhekiminizin tavsiyeleri olsa da bilgilenmeniz açısından aşağıdaki örnekleri verebiliriz. Oda ısısındaki yoğurt, peynir, çorbalar, meyve suları, yumuşak pişirilmiş yumurta, yumuşak et, süt, dondurma, muhallebi ve ekmeğin iç kısmı gibi yumuşak yiyeceklerle beslenebilirsiniz. Beslenmeniz eskiye göre az olacağından; taze sıkılmış meyve suları, kivi, elma, çilek, greyfurt, portakal gibi meyvelerden tüketerek doğal yoldan c vitamini katkısı yapabilirsiniz.

Sıcak ve Soğuk Gıda Tüketmemek

İmplant tedavisinden sonra yapılması gerekenler, yani dişhekimin yapacağı tavsiyelere uymak implant tedavisinin başarılı sonuçlanmasında büyük önem taşımaktadır. Başarılı bir implant ameliyatından sonra diş hekiminizin size söyleyeceği ilk şey sıcak ve çok soğuk gıdalar tüketmemek olacaktır. Uygulanan implant sayısına, implantın markasına ve cerrahi işlemin düzeyine göre 3-10 gün arası bu tavsiyeye uymak gerekmektedir.

ankara implant tedavisi
ankara implant tedavisi

Sert Gıdalar Tüketmemek

Cerrahi operasyonla açılan dişeti operasyon sonrası dikilerek kapatılır. Dişeti düzelene kadar beklemesi gereken dikişlerin darbe almaması çok önemlidir. Diş hekimi tarafından dikişler alınana kadar sert gıdalar tüketmemek veya bu dikişli bölgeye baskı yapabilecek herhagi bir davranıştan uzak durmak gerekir. Bu süreçte yumuşak veya sıvı gıdalar tüketerek beslenmek gerekmektedir. Eğer tek tarafta implant tedavisi yapılmışsa implant olmayan bölgeyi kullanmak daha akıllıca olacaktır.

İmplant tedavisi olmak istediğiniz takdirde Ankara İmplant Tedavisi merkezi Mutludent'i arayabilirsiniz.