WhatsApp (+90) 546 468 8083

Hizmetler

Neden daha çok yetişkin diş teli takmaya başladı?

Son yıllarda diş tellerinin hacimleri küçüldüğü ve daha az gözle görülür hale geldiğinden dolayı, gittikçe daha fazla yetişkin çeşitli sebeplerle diş teli taktırmaktadırlar.

Bazı yetişkinler, ciddi veya ileri bir hasara neden olmadan önce dişleri veya çeneleri ile ilgili problemleri düzeltmek isterler. Diğerleri ise, uzun süredir devam eden kozmetik endişelerle görünümlerini daha iyi hale getirmek isterler. Unutmamalısınız ki, “kozmetik” problemler bile zaman içinde gerçek hasara neden olabilir. Düzgün olarak hizalanmamış olan dişler ve çeneler, erken yıpranma ve aşınma, diş çürüğü ve diş eti hastalığına neden olarak; takma diş veya diğer rekonstrüktif çözümler ve hatta daha kapsamlı cerrahi operasyonlar gerektirebilir.

diş teli fiyatları
Diş teli fiyatları ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için Ankara Ortodonti Merkezi Mutludent'i arayınız.
ankara implant

Yeni teknikler ve daha az fark edilebilen diş telleri nedeniyle yetişkinler aşağıdaki problemlerin düzeltilmesi için diş telleri taktırıyorlar:

 • Dişler arasındaki boşluklar
 • Birbirini iten dişler (çarpıklık)
 • Kırık dişler
 • Isırma bozuklukları (sıkı kapanış, çapraz kapanış vs)

Bir yetişkin olarak diş tellerinin bana uygun olup olmadığını nasıl anlarım?

Diş teli tedavisinden faydalanabileceğinizi düşünüyorsanız, diş hekiminizden – çapraşık dişlerle ilgili problemleri düzeltmek için özel olarak eğitim almış diş hekimi olan bir ortodontist tavsiye etmesini isteyin. Ortodontist, dişlerinize bakacak ve belki de altta bulunan kemik yapısını incelemek için, röntgen alacaktır. Sonuca bağlı olarak bir tedavi planı tavsiye edecektir. Diş telleri çapraşık dişleri düzeltmek için popüler bir seçenek olmasına rağmen, ortodontist, hareketli yer tutucu ya da headgear gibi başka tedavi seçenekleri sunabilir.

diş teli fiyatları

Diş Teli Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta


 • Ağız Hijyenine Dikkat Edilmelidir:
  • Diş teli taktıranlar veya bu tedavi şeklini düşünenler için, en önemli konu ağız bakımıdır. Diş teline sahip olanlar için, diş bakımı her zamankinden daha önemli bir hal almıştır. Çünkü sürekli bakım hali gerektiren bu tedavi şeklinin yapılmaması, peşi sıra hijyen sorunlarını ortaya çıkarabilir. Bu yüzden gerek diş bakımı, gerekse dil temizliği olmak üzere hastalar temizliği elden bırakmamalıdır. Çünkü diş braketleri hijyeni sağlama açısından daha önemli bir konu haline gelmiştir. Düzenli olarak hijyenin sağlanmaması her zamankinden daha kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir.

 • Yumuşak Yiyecekler Yenmelidir:
  • Diş teli taktırdıktan sonra bir müddet beslenmeye dikkat edilmesi tavsiye edilir. Çünkü beslenmenin yumuşak gıdalardan oluşması gerekir. Özellikle kabuklu yiyecekler, bu hastalar için yasaktır. Bu dönemlerde sert meyvelerinde kullanımına dikkat edilerek, diş tellerini etkilemeyecek şekilde alınması tavsiye edilir. Daha çok bu meyvelerin küçük parçalara ayrılmış şeklinde alınması önerilir. Yine bu dönem içinde dişlere zarar verileceği bilinen gıdaların alımı tamamen bitirilmelidir.

 • Spordan Uzak Durmak Gerekir:
  • Özellikle diş bölgesine zarar verme riski olan sporların yapılması bu durumda yasaktır. Yüze darbe alma riski içeren bu sporlardan, tedavi süresince uzaklaşmak gerekir. Futbol, basketbol vs. gibi sporlar bu konuda risklidir. Bu yüzden diş teli tedavisinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri budur.

 • Dişleri Sert Fırçalamamak Gerekir:
  • Yine bu dönem içinde dişlerin bakımına dikkat ederken, atlanmaması gereken hususlar bulunur. Diş teli tedavisi sırasında dişlerin fırçalanmasını sert şekilde yapılmaması tavsiye edilir. Daha çok yumuşak şekilde dişler fırçalanmalıdır. Bu dönem içinde mümkün olduğu kadar rutin diş bakımlarının daha hassas ve özenli yapılması gerekir.

 • Gıdaların Tüketimine Dikkat Edilmelidir:
  • Özellikle ortodonti yani diş teli tedavisi sırasında bazı yiyeceklerin alımının tamamen bırakılması gerekir. Yapışkan ve diş braketlerine yapışacak gıdalar, dişlere zarar verecektir. Sakız, şeker gibi gıdalar dişlere ve diş braketlere yapışarak, hijyen açısından sorun oluşturur. Bu ise temizlenmesi zor bir konu haline gelecektir. Mutlaka bu artıklar diş braketlerinde kalacağından, bakteri oluşumu hızlanacaktır. Bu durum ise diş çürüklerine kadar neden olabilmektedir. Bu yüzden bunların tüketimi bırakılmalıdır. Yine bu dönemde asitli içeceklerin tüketimi tamamen bitirilmelidir. Kola ve diğer asitli içecekler diş yapısına zarar verecek şeylerin başında sayılmaktadır. Diş teli fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak için arayın.

Diş Kaplama

Dişin üzerinin estetik bir materyalle tam olarak kaplanmasıdır. En çok tercih edilen malzemeler zirkonyum ve porselen kaplamadır.

Ortodonti

Ortodonti, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün yerleşmesini ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisini sağlayan uzmanlık dalıdır.

Protez Diş

Estetik bozuklukların, kaybedilmiş dişlerin yerine konan, estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçları gideren tüm yapay oluşumlardır.

Kanal Tedavisi

Dişin pulpasının bir daha düzelemeyecek bir şekilde iltihaplandığında, Dişin damar ve sinir paketini içeren pulpanın yerinden alınmasıdır.

Diş Beyazlatma

Dişlerde oluşan renklenmelerin giderilmesidir. Dişlere mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılır, dişler hemen birkaç ton açılır.

Panaromik Film

Panaromik Film ile muayenede fark edilemeyen çürük, kemik kaybı ve kök kanalındaki problemler kolayca tespit edilebilmektedir.