WhatsApp (+90) 546 468 8083

Çocuk

Çocuklar için nasıl bir diş fırçası seçilmeli?

çocuk diş

Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçaları kullanılmalıdır. Sert fırçalar dişleri aşındıracağı için kullanımı uygun değildir. Eskimiş bir süpürgeyle süpürme işlemi nasıl yapılamazsa, eski bir fırçayla da dişler fırçalanamaz. Fırça kılları aşınır aşınmaz (Ortalama 6 ay) mutlaka değiştirilmelidir.

Çocuklarda ilk sütdişinin çıkmasıyla diş temizliğinin de başlaması gerekmektedir. Sabah ve yatmadan önce temiz bir tülbent, gazlı bez ya da piyasada parmak fırça olarak satılan fırçalarla diş temizliği yapılabilir. 2,5-3 yaşından sonra da fırça kullanımına geçilmelidir.

Fırça alırken küçükbaşlı ve yumuşak kıllı fırçalar tercih edilmelidir. Piyasada çocukları diş fırçalamaya sevk etmek amacıyla renkli fırçalar, tatlandırılmış macunlar bulunmaktadır.

çocuk diş
Çocuklarda diş fırçalaması hakkında ayrıntılı bilgi almak için Ankara Çocuk Diş Kliniği Mutludent'i arayınız.
çocuk diş

Çocuklar pilli diş fırçası kullanabilir mi?

Çocuklar da büyükler gibi bu tip fırçaları kolaylıkla kullanabilirler. Şarjlı veya pilli olabilen bu tip fırçalar el kabiliyeti yeterince gelişmemiş olan çocukların dişlerini dönme veya ileri geri hareketi ile kolaylıkla temizleyebilmektedir. Doğru başlık seçimi ve baskı uygulanmadan kullanıldığında plak uzaklaştırma ve diş yüzey temizliğinde etkin olarak kullanılabilirler, dişetlerine zarar vermezler.

Bazı firmaların şarjlı diş fırçalarında fazla baskı uygulandığında sinyal veren modelleri bulunmaktadır, bu şekilde dişeti ve dişe fazla travma uygulanması da engellenmiş olmaktadır. Çocuğun fırçayı sadece dişin üzerine değdirmesi yeterli olmaktadır. Çocuklar bu tip fırçaları daha çok sevmekte ve daha eğlenceli bulmaktadır.

Diş Kaplama

Dişin üzerinin estetik bir materyalle tam olarak kaplanmasıdır. En çok tercih edilen malzemeler zirkonyum ve porselen kaplamadır.

Ortodonti

Ortodonti, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün yerleşmesini ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisini sağlayan uzmanlık dalıdır.

Protez Diş

Estetik bozuklukların, kaybedilmiş dişlerin yerine konan, estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçları gideren tüm yapay oluşumlardır.

Kanal Tedavisi

Dişin pulpasının bir daha düzelemeyecek bir şekilde iltihaplandığında, Dişin damar ve sinir paketini içeren pulpanın yerinden alınmasıdır.

Diş Beyazlatma

Dişlerde oluşan renklenmelerin giderilmesidir. Dişlere mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılır, dişler hemen birkaç ton açılır.

Panaromik Film

Panaromik Film ile muayenede fark edilemeyen çürük, kemik kaybı ve kök kanalındaki problemler kolayca tespit edilebilmektedir.